Μακάμπι για Final Four!

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι, η Μακάμπι κράτησε στο μηδεν τη ΤΣΣΚΑ στα τελευταία 2.30 λεπτά και πήρε μια σπουδαία νίκη με 90-80, έχοντας για πρωταγωνιστές τον Ουίλμπεκιν, τον Χάντερ και τη μοναδική ατμόσφαιρα της έδρα της!

Ο αγώνας:

Η ΤΣΣΚΑ είχε την απαιτούμενη υπομονή και άνοιξε τις αποστάσεις στην άμυνα της Μακάμπι, για να προηγηθεί με 20-29 στο τέλος της πρώτης περιόδου, αφού η ομάδα του Σφαιρόπουλου, δυσκολευόταν να βρει απαντήσεις.

Με καλάθι του Βοροντσέβιτς, η ΤΣΣΚΑ πήγε μέχρι το +12 (25-37), αλλά από εκείνο το σημείο και μετά, το σκηνικό άλλαξε. Η Μακάμπι έβγαλε την ενέργεια που της έλειπε στην άμυνα και με δύο τρίποντα του Ουίλμπεκιν, «ροκάνισε» τη διαφορά (42-46). Η ομάδα του Ιτούδη, αντέδρασε με τον Χάινς, για το 45-52 του ημιχρόνου.

Η Μακάμπι έφερε σταδιακά το... μομέντουμ στα δικά της μέτρα, κλείνοντας τους χώρους και τις αποστάσεις στην άμυνα της και με ένα σερί 11-0, μετά το 51-60 της ΤΣΣΚΑ, προηγήθηκε με 62-60, με Χάντερ, Μπράιαντ, Ουίλμπεκιν και Ζούσμαν. Πλέον, το παιχνίδι είχε γίνει... «σκυλομαχία» με την τρίτη περίοδο να λήγει στο 66-64.

Ο Ουίλμπεκιν είχε ρυθμό και με ένα δικό του τρίποντο κι ένα ακόμα του Έισι, η Μακάμπι ξεκίνησε με +8 στην τέταρτη περίοδο (72-64), αλλά με επτά πόντους του Τζειμς, η ΤΣΣΚΑ, αντέδρασε (74-71). Η Μακάμπι, με καλή άμυνα και Μπράιαντ, Ντόρσεϊ πήγε στο 79-74. Οι φιλοξενούμενοι, δεν τα παράτησαν φυσικά και με μεγάλο τρίποντο του Τζέιμς, ισοφάρισαν σε 80-80, αλλά ο εξαιρετικός Χάντερ, τελείωσε μία ακόμα φάση, για το 82-80. Ο Χάκετ αστόχησε, ο Ζούσμαν έβαλε δύο βολές για το 84-80, ο Στρέλνιεκς μιμήθηκε τον Χάκετ και μετά το λάθος του Τζέιμς, ο Χάντερ, έκανε το 86-80, με τους γηπεδούχους να «αγκαλιάζουν» τη νίκη. Ο Τζέιμς αστόχησε και πάλι, Ζούσμαν και Ουίλμπενκιν με καλάθι, έβαλαν το... κερασάκι στην τούρτα και η Μακάμπι, έφτασε στο 90-80.

Δεκάλεπτα: 20-29, 45-52, 66-64, 90-80

Πηγή: sdna.gr