Λογική ήττα από τα… αποδυτήρια

Πήγε στη Μαδρίτη απογοητευμένος από το φινάλε του ντέρμπι στο ΟΑΚΑ, χωρίς τον τραυματία Βασίλη Σπανούλη στη δωδεκάδα του, για να αντιμετωπίσει την τρομερά φορμαρισμένη Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Ολυμπιακός δεν είχε πολλές πιθανότητες νίκης στο Wizink Center κι αυτό αποδείχθηκε και στο παρκέ με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να κερδίζει εύκολα τους Πειραιώτες (93-77), να φτάνει τις οκτώ σερί νίκες και να ανεβαίνει στη δεύτερη θέση της κατάταξης της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2019/20 με ρεκόρ 10-3.

Στο 5-8 έπεσαν οι ερυθρόλευκοι, που έκαναν άσχημη εμφάνιση, δεν πίστεψαν ότι μπορούσαν να ανταγωνιστούν την σαφώς ανώτερη σε κάθε επίπεδο αντίπαλό τους, δεν κέρδισαν παίκτες, δεν κέρδισαν κάτι επί ισπανικού εδάφους εν τη απουσία του αρχηγού/ηγέτη τους και συνεχίζουν με στόχο να είναι σε καλύτερη κατάσταση στην αναμέτρηση της επόμενης εβδομάδας με τη Χίμκι στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Γουίλ Τσέρι και Γουίλι Ριντ ήταν οι Αμερικανοί που ξεχώρισαν, μαζί με τον Σάσα Βεζένκοβ που στο φινάλε κράτησε τη διαφορά σε λογικά επίπεδα.

Ο MVP

Το βράδυ που ο Σέρχιο Γιουλ έμεινε εκτός αγώνα και ο Φακούντο Καμπάσο έπαιξε… ελεγχόμενα λεπτά, ο Φαμπιάν Κοζέρ ήταν εκεί για να κάνει τη δουλειά. Ο πολύπειρος Γάλλος σκόραρε 18 πόντους από 5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 2/2 βολές, πήρε ένα ριμπάουντ, έκλεψε μια μπάλα και έδωσε δύο ασίστ, όλα αυτά σε 17 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Χωρίς ασίστ έκλεισε ο Ολυμπιακός το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο έκανε πέντε λάθη και δεν ευστόχησε σε τρίποντο σε μόλις δύο προσπάθειες.  Στο φινάλε της βραδιάς τους Πειραιώτες τους είχαν πονέσει πολύ τα 18 λάθη, με τον Τέιλορ Ρότσεστι να έχει τις 9 από τις 18 ασίστ της ομάδας του την ώρα που εκείνη είχε 54% στο δίποντο, 53% στο τρίποντο και κέρδιζε με επί μέρους σκορ 29-21 το τέταρτο δεκάλεπτο. Ακόμη κι έτσι, έχασε καθαρά από μια Ρεάλ που είναι σε τρομερή κατάσταση, έβαλε 93 πόντους χωρίς να πιεστεί και συνεχίζει με στόχο την πρώτη θέση της regular season.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Κόνιαρη, Πάντερ, Παπανικολάου, Πρίντεζη, Μιλουτίνοβ άνοιξε το ματς ο Κεμζούρα, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από δύο πόντους μέχρι το τέταρτο λεπτό σε ένα πραγματικά αποκαρδιωτικό ξεκίνημα στον αγώνα. Ο Ολυμπιακός είχε 2/6 σουτ, καμία ασίστ και πέντε λάθη στο 6′ (6-4) όταν το ματς διακόπηκε για πρώτη φορά, πριν δεχθεί τρίποντα από τους Καμπάσο – Ντεκ για το 12-4 στο έβδομο λεπτό και βρεθεί από πολύ νωρίς σε μια άβολη κατάσταση. Το 21-10 της περιόδου ήταν πέρα για πέρα δίκαιο βάσει της εικόνας των δύο ομάδων, με τους Πειραιώτες να έχουν πέντε λάθη, καμία ασίστ, 0/2 τρίποντα και μόλις δύο κερδισμένα φάουλ.

Η εικόνα του Ολυμπιακού συνέχισε να είναι προβληματική στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η Ρεάλ πήγε στο +16 (34-18 στο 14′) χωρίς να κάνει κάτι… φαντασμαγορικό, κράτησε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και όλα αυτά στο ρελαντί με τον Λάσο να φωνάζει στους παίκτες του στα timeout, αλλά τον Κεμζούρα να μη βρίσκει στη δική του πλευρά κάποιον να τραβήξει τους Πειραιώτες στο σκοράρισμα με συνέπεια. Ακόμη κι έτσι, πάντως, το 20-20 του δεκαλέπτου οδήγησε στο 41-30 του ημιχρόνου, σκορ που ήταν αρκετά… ευχάριστο για τον Ολυμπιακό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με πολύ περισσότερο πείσμα στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 9-0 πήγαν στο 52-34, χάρη σε δύο γκολ-φάουλ του Κοζέρ που εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια της άμυνας του Ολυμπιακού. Ο Ρότσεστι προσπάθησε με σκορ και δημιουργία να βάλει προβλήματα στους γηπεδούχους, μείωσε στους 16 (62-46), μέχρι εκεί όμως. Με το σκορ στο 68-48 ο Ριντ έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Ταβάρες, η Ρεάλ πήρε έτσι τέσσερις πόντους από τον σέντερ της για το 72-48 της τρίτης περιόδου και κάπου εκεί κρίθηκε οριστικά το ματς  με τους Πειραιώτες να μη μπορούν να σταματήσουν τον Κοζέρ και να σκέφτονται από πολύ νωρίς το επόμενο ματς με τη Χίμκι στο ΣΕΦ.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 8206 θεατές βρέθηκαν στο Wizink Center, με την ατμόσφαιρα να είναι πάντως αρκετά υποτονική. Ο δίχως τον Βασίλη Σπανούλη Ολυμπιακός δεν ενθουσίαζε τους Ισπανούς οπαδούς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Ζαμόισκι, Βίλιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-10, 41-30, 72-48, 93-77

ΡΕΑΛ (Λάσο): Κοζέρ 18 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Ράντολφ 15 (4/9 τρίποντα), Φερνάντεθ 10 (2), Καμπάσο 15 (3 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 λάθη), Λαπροβίτολα (0/5 σουτ), Ντεκ 2 (1/5 δίποντα), Κάρολ 4, Ταβάρες 6 (10 ριμπάουντ), Μίκι 8 (5 ριμπάουντ), Τόμπκινς 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τέιλορ 3 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 3 (1/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Ρότσεστι 11 (1 τρίποντο, 9 ασίστ, 4 λάθη), Μπάλντγουιν, Πολ 3 (0/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 0/2 βολές), Κόνιαρης 6 (2), Τσέρι 12 (2), Μιλουτίνοβ 6 (3 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 2 (5 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 3 (1), Ριντ 11 (5/6 δίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ: 18/34 δίποντα, 15/33 τρίποντα, 12/14 βολές, 29 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/41 δίποντα, 9/17 δίποντα, 6/9 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 6 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 18 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ρεάλ θα υποδεχθεί στη Μαδρίτη την Αρμάνι Μιλάνο (17/12 στις 21:00), ενώ ο Ολυμπιακός θα γυρίσει στο ΣΕΦ για να αντιμετωπίσει τη Χίμκι (18/12 στις 21:00).

Πηγή: sport24.gr