Γκέλα ολκής για τη Χίμκι!

Το ρόστερ της είναι γεμάτο ταλέντο, στο παρκέ όμως η Χίμκι δεν τα καταφέρνει και τόσο καλά. Η ομάδα της Μόσχας ηττήθηκε εντός έδρας από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (81-83) για τη 18η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2019/20, έπεσε στο 8-10 και είδε τους αντιπάλους της να πηγαίνουν στο 5-13 που τους βγάζει από τη μοναξιά της τελευταίας θέσης της κατάταξης, στην οποία συγκατοικούν πλέον με τη Ζάλγκιρις και την Άλμπα.

Ο Αλέξι Σβεντ έκανε ό,τι μπορούσε στο σκοράρισμα, έκανε όμως και επτά λάθη, με τον Γιάνις Τίμα να τον ακολουθεί σε απόδοση την ώρα που η δίχως τον Γκουστάβο Αγιόν Ζενίτ στηριζόταν στους Γουίλ Τόμας – Ματέους Πονίτκα – Όστιν Χόλινς για να μείνουν όρθιοι στην ύστατη προσπάθεια των γηπεδούχων να γυρίσουν το ματς στο τελευταίο δίλεπτο. Οκτώ ήττες έχει πλέον η Χίμκι στα τελευταία 10 ματς, με την εικόνα της να είναι τουλάχιστον προβληματική.

Ο MVP

Με τον Γκουστάβο Αγιόν εκτός αγώνα, ο Γουίλ Τόμας έκανε σπουδαία εμφάνιση απέναντι σε μια πραγματικά καλή front line. Ο Αμερικανός σκόραρε 20 πόντους από 7/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 3/3 βολές, μάζεψε οκτώ ριμπάουντ, κέρδισε δύο φάουλ και συγκέντρωσε 30 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 23 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Τι κι αν έλειπε ο Αγιόν, η Ζενίτ έκλεισε το ματς με 59% στο δίποντο (23/39). Τι κι αν έλειπε ο Ρένφρο, η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης μοίρασε 23 ασίστ. Φοβερή εμφάνιση από τους νικητές, που έδειξαν ότι είναι πραγματικά καλή ομάδα που αδικείται από την θέση της στην κατάταξη. Ρεκόρ καριέρας για τον Γουίλ Τόμας το 30 ranking, ισοφάρισε την κορυφαία επίδοσή του στο σκοράρισμα ο Αμερικανός.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Αν και το πρώτο πεντάλεπτο δεν είχε καλό ρυθμό, αν και η Ζενίτ προσπάθησε να ρίξει το τέμπο, ο Σβεντ έβαλε 2/2 τρίποντα για το 10-4 σε ένα κατά τα άλλα αρκετά κακό πρώτο δεκάλεπτο (15-16). Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους μέσω της άμυνας, ο Αλμπισί με τρίποντο έδωσε αέρα επτά πόντων (22-29) στην ομάδα του, εκεί όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα ξέσπασμα και με ένα επί μέρους 15-5 για το 37-36 του ημιχρόνου. Ο Σβεντ δεν είχε πάρει πολλά σουτ (5/9), είχε όμως τα τέσσερα από τα έξι λάθη της Χίμκι την ώρα που ο Γουίλ Τόμας με 10 πόντους σε εννέα λεπτά ήταν ο κορυφαίος της Ζενίτ.

Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης έκανε ένα φανταστικό τρίτο δεκάλεπτο, το πήρε με επί μέρους σκορ 25-11 για να γράψει το 48-61 στο 30′, με τον Σβεντ να είναι πλέον άστοχος και όσους βρίσκονταν γύρω του ανήμπορους να τον υποστηρίξουν. Ο Αμπρομάιτις με τρίποντο στην έναρξη της τέταρτης περιόδου έστειλε τη διαφορά στους 16, τίμα, Γερέμπκο και Σβεντ μείωσαν στους τρεις (64-67) πολύ γρήγορα, όμως ο Πονίτκα κάρφωσε στο ανοιχτό γήπεδο για το 72-78 και έκρινε οριστικά τον αγώνα.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 4349 θεατές βρέθηκαν στη Μιτίστσι Αρένα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Γιόβτσιτς, Περάντι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 37-36, 48-61, 81-83

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 30 (7/8 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 7 λάθη), Κράμερ 2, Μπούκερ 8 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τίμα 17 (2/4 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 1/1 βολή), Καράσεφ, Γερέμπκο 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Μόνια, Γκιλ 7 (1), Γιόβιτς 2, Έβανς 5 (5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπέρτανς

ΖΕΝΙΤ (Πλάθα): Άιβερσον 9 (3/5 δίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Αλμπισί 6 (2), Πονκράσοφ 1, Χόλινς 15 (3/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τόμας 20 (7/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Κβοστόφ 2, Πούσκοφ 3, Βορόνοφ 4, Ζούμπκοφ 3 (1), Αμπρομάιτις 8 (2/2 τρίποντα), Πονίτκα 12 (6/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 17/29 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 14/18 βολές, 26 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ζενίτ: 23/39 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 10/16 βολές, 35 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 12 επιθετικά), 23 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Χίμκι θα παίξει εντός με τη Βαλένθια (14/1 στις 19:00) και ξανά εντός με τη Χίμκι (16/1 στις 19:00), ενώ η Ζενίτ θα υποδεχθεί τη Μπασκόνια (15/1 στις 19:00) και στη συνέχεια τη Βαλένθια (17/1 στις 19:00).'

Πηγή: sport24.gr