Άνετη κι ωραία στην κορυφή! (pics)

Η Αναντολού Εφές (16-3) πάτησε... γκάζι στο δεύτερο μέρος και συνέτριψε την Αρμάνι Μιλάνο (10-9) με 88-68, για να μείνει μόνη πρώτη στην βαθμολογία, μετά την ήττα της Ρεάλ από την ΤΣΣΚΑ.

Μόνο για ένα 20λεπτο ζορίστηκε η ομάδα του Εργκίν Αταμάν και κάνοντας ένα εκπληκτικό δεύτερο μέρος, επικράτησε με 88-68, στην 19η αγωνιστική της Euroleague.

Η Εφές είχε πάρει μια διαφορά στο ημίχρονο, αλλά το επιμέρους 13-2 στο τρίτο δεκάλεπτο την βοήθησε σημαντικά να μην αγχωθεί.

Με αυτόν τον τρόπο έκανε την 12η νίκη της σε 13 παιχνίδια.

Για την Αρμάνι, ο Γκουντάιτις είχε 11 πόντους και 7 ριμπάουντ και οι Ρολ και Ταρζέφσκι από 10 έκαστος.

Το ματς

Η Εφές πήρε διαφορά στα πρώτα λεπτά με τον Σίνγκλετον (12-5, 4'), αλλά Μίτσοφ και Μπιλίγκα μείωσαν σε 16-15 (10'). Γκουντάιτις, Σκόλα και Ταρζέφσκι κράτησαν κοντά την Αρμάνι (24-23, 14'), αλλά οι Λάρκιν και Σίμον πήραν ξανά διαφορά στο ημίχρονο (42-31, 20').

Πλάις, Λάρκιν και Μπομπουά έκαναν επιμέρους 13-2, για να πάει η Εφές στο +18 (60-42, 28'), με τον Σανλί να κρατά την διαφορά στο 30' (65-49). Ο Σανλί πρωταγωνίστησε και στην τελευταία περίοδο (80-62, 35') κι έγραψε το τελικό 88-68 (40') του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 42-33, 65-49, 88-68.