«Εκτέλεσε» τη Μπάγερν ο Ολυμπιακός!

Με τις... στροφές να ανεβαίνουν κατακόρυφα στην τέταρτη περίοδο και παίρνοντας «φωτιά» έξω από τα 6,75μ., ο Ολυμπιακός νίκησε 89-72 την Μπάγερν Μονάχου, για να ανέβουν στο 8-12.

Επιστροφή στις νίκες με τις… ρεζέρβες από τον Ολυμπιακό!

Οι Βεζένκοβ, Ρούμπιτ και Ρότσεστι βγήκαν μπροστά για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι πήραν «φωτιά» στην τέταρτη περίοδο και επικράτησαν 89-72 της Μπάγερν Μονάχου, για να ανέβουν στο 8-12.

Το ματς

Με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Σπανούλη και Μπόλντγουιν ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός. Κάκιστη αρχή στο παιχνίδι έκαναν οι «ερυθρόλευκοι», καθώς ήταν τραγικά άστοχοι στην επίθεση κάνοντας και λάθη, ενώ στην άμυνα έχαναν το ένα ριμπάουντ πίσω από το άλλο, με την Μπάγερν να προηγούνταν 9-3, στα πρώτα πέντε λεπτά. Η ποιότητα του ματς παρέμεινε πολύ χαμηλά, αλλά οι Πειραιώτες έδειξαν σημάδια… ανάκαμψης, μειώνοντας στον πόντο (8-9) με τον Σπανούλη. Στη συνέχεια, πέρασε στο παρκέ ο Μπρέι, ο οποίος δημιουργούσε προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού, αλλά ο Πρίντεζης έδινε λύσεις (14-14), με το τρίποντο του Μπόλντγουιν να διαμορφώνει το 17-14 της πρώτης περιόδου.

Το ίδιο ορεξάτος ήταν ο Μπόλντγουιν και στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στο +7 (22-15), στα πρώτα δύο λεπτά, ενώ παίρνοντας και τα επιθετικά ριμπάουντ, οι παίκτες του Μπαρτζώκα πήγαν στο +8 (27-19), στα μισά. Στη συνέχεια, πέρασαν στο παρκέ οι Λο και Κόπονεν με την Μπάγερν να πλησιάζει (27-24), αλλά η άμυνα έσφιξε γρήγορα και με τον Πολ να «ζεσταίνεται» για τα καλά, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο +11 (37-26), στο 18’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο οι Πειραιώτες άρχισαν τα λάθη και τις κακές επιλογές, με τον Χιούστις από την άλλη να είχε βρει ρυθμό και έτσι οι Βαυαροί να μειώνουν στο -5 (37-32), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Τραγικό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό στο δεύτερο μέρος. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αργοί και έκαναν πολλά λάθη στην επίθεση και με τους Λούτσιτς και Λο να μπαίνουν «ζεστοί» από την άλλη, η Μπάγερν ξέφυγε στο +5 (37-42), με το συνολικό σερί της να είχε φτάσει στο 16-0 (από το δεύτερο δεκάλεπτο). Με τα τρίποντα των Κόνιαρη και Σπανούλη έδειξαν αντίδραση οι Πειραιώτες, αλλά δεν υπήρξε συνέχεια, με τον Μπρέι να στέλνει τους φιλοξενούμενους στο +6 (43-49), το οποίο διατήρησαν (47-53) μέχρι το 17’. Όμως, στο τελευταίο τρίλεπτο, η άμυνα των παικτών του Μπαρτζώκα έσφιξε, με τα επιθετικά ριμπάουντ και τον «ζεστό» Κόνιαρη, οι Πειραιώτες έκλεισαν μπροστά (54-53), την τρίτη περίοδο.

Με «όπλο» την εξαιρετική άμυνα και πρωταγωνιστή τον Βεζένκοβ –και στις δύο πλευρές του παρκέ- ο Ολυμπιακός μπήκε με ένα 7-0 στα πρώτα δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου, για το +8 (61-53). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμό του ματς… εκτοξεύθηκε, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν… φωτιά έξω από τα 6,75μ. και να ξεφεύγουν στο +15 (76-61), στο 35’. Έκτοτε, οι Βαυαροί είχαν μείνει από δυνάμεις, με τον Βεζένκοβ να συνεχίζει τον… διαγωνισμό τριπόντων και έτσι η ομάδα του Μπαρτζώκα να παίρνει τη νίκη με το τελικό 89-72.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 37-32, 54-53, 89-72

Πηγή: sport-fm.gr