«Μπαμ» της Άλμπα και στο Βελιγράδι!

Έριξε νέα... βόμβα η Άλμπα Βερολίνου!

Μετά το ΣΕΦ, οι Γερμανοί πέρασαν και από το Βελιγράδι επικρατώντας με 94-85 στην παράταση. Αποτέλεσμα που είναι θετικό για τον Ολυμπιακό, αφού βρίσκεται στη μία νίκη από τον Ερυθρό Αστέρα και δύο από Βαλένθια και Αρμάνι Μιλάνο.

Κάπως έτσι, η Άλμπα έκανε το 2/2 στην «διαβολοβδομάδα» και ανέβηκε στο 7-13, ενώ ο Ερυθρός μέτρησε δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια και «έπεσε» στο 9-11.

Σίβα και Σίκμα με 15 πόντους, αμφότεροι, ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα από το Βερολίνο, ενώ επίσης διψήφιοι ήταν και οι Χέρμανσον (13π.), Ενκοκό (12π.) και Έρικσον (10π.). Για τους ηττημένους κορυφαίους ήταν ο Πάντερ με 24 πόντους, ενώ Στίματς και Λορέντσο Μπράουν σημείωσαν από 12 αλλά δεν... έφταναν!

Πόντο-πόντο πήγαιναν από την πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες, με καμία εκ των δύο να μην μπορεί να πάρει προβάδισμα αρκετών πόντων. Ο Ερυθρός Αστέρας έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα μισού καλαθιού (22-21), ενώ η δεύτερη περίοδος πήγαινε με τον ίδιο ρυθμό και το προβάδισμα των Σέρβων απλώς αυξήθηκε στους τέσσερις πόντους (43-39). Εξαιρετική τρίτη περίοδος από τους Γερμανούς, που έσφιξαν την άμυνά τους και ανέβασαν την απόδοσή τους επιθετικά, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (62-62). Ο αγώνας ήταν φουλ ανταγωνιστικός, συνέχιζε να πηγαίνει πόντο-πόντο και το φινάλε της τέταρτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην περάταση (79-79).

Οι παίκτες της Άλμπα αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και εύστοχοι, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και δέχτηκαν μόλις 6 πόντους στο έξτρα πεντάλεπτο.

Πηγή: sport-fm.gr