Πήρε το… θρίλερ και εδραιώνεται στην εξάδα ο Παναθηναϊκός!

Χάρη στη βελτιωμένη απόδοσή του στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 96-94 της Ζαλγκίρις σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση, έκανε το «2 στα 2» στη διαβολοβδομάδα και ανέβηκε στο 12-8!

Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν… κάηκε ο Παναθηναϊκός, που έκαμψε την αντίσταση της Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ (96-94) και πανηγύρισε τη 2η διαδοχική νίκη του στη διαβολοβδομάδα.

Οι «πράσινοι» εμφάνισαν τις γνωστές τους παθογένειες στο πρώτο ημίχρονο (βλ. κακή άμυνα στην περιφέρεια), ωστόσο ανέβασαν στροφές μετά την ανάπαυλα και με μπροστάρηδες τους Ράις (20 πόντοι, 6 ασίστ) και Καλάθη (14 πόντοι, 11 ασίστ), έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα.

Στην 6η θέση εδραιώνεται το «τριφύλλι», που βελτίωσε το ρεκόρ του (12-8), αν και στο φινάλε του αγώνα φλέρταρε με… αυτοκτονία.

Το ματς
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο πρώτο τρίλεπτο (6-6), ωστόσο η Ζαλγκίρις πάτησε το γκάζι και εκμεταλλεύτηκε τις αμυντικές αδυναμίες του Παναθηναϊκού για να ξεφύγει με +6 (6-12 στο 4’). Οι «πράσινοι» απάντησαν άμεσα με 5-0 (11-12 στο 5’), αλλά… μέχρι εκεί, καθώς ήταν αρκετά νωθροί.

Από την άλλη, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους είχε βρει ρυθμό επιθετικά και με μπροστάρη τον ΛεΝτέι έτρεξε σερί 9-0 για να ξεφύγει με διψήφια διαφορά (11-21 στο 7’), ενώ έφτασε μέχρι και το +11 (13-24). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν και να έχουν «αέρα» 9 πόντων (18-27).

Οι Λιθουανοί συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, γι’ αυτό και διατήρησε διαφορά κοντά στους 10 πόντους (22-31 στο 12’), με τον Λεκαβίτσιους να «χτυπάει» την άμυνα των γηπεδούχων. Παρ’ όλα αυτά, το «τριφύλλι» βελτίωσε την άμυνά του και μείωσε σε απόσταση βολής με μαέστρο τον Ράις (32-35 στο 15’).

Η Ζαλγκίρις έτρεξε νέο 5-0 και απομακρύνθηκε εκ νέου (32-40 στο 16’), αλλά η είσοδος του Τζόνσον στο παιχνίδι έδωσε ώθησε στον Παναθηναϊκό, που πέτυχε επιμέρους σκορ 8-1 και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (40-41 στο 18’). Εντούτοις, οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να περάσουν μπροστά, καθώς έκαναν αβίαστα λάθη και βρέθηκαν στο -3 στο φινάλε του ημιχρόνου (46-49).

Με τον Ρίβερς να πυροβολεί έξω από τα 6,75μ., η ομάδα του Γιασικεβίτσιους διατήρησε μικρό προβάδισμα στις αρχές της τρίτης περιόδου (51-57 στο 24’). Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Πιτίνο έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση στην άμυνα και στηρίχθηκαν εκεί για να περάσουν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με επιμέρους 10-2 (61-59 στο 26’).

Το «τριφύλλι» συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου: με καλή αμυντική λειτουργία και καθοδηγητή τον Καλάθη, έκλεισε με σερί 5-0 το δεκάλεπτο και ξέφυγε με +5 (71-66).

Στην τέταρτη περίοδο, το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ. Ο Γουόκαπ κράτησε όρθια τη Ζαλγκίρις και μείωσε (74-70 στο 32’), όμως κάπου εκεί μπήκε στην εξίσωση ο Παπαγιάννης και έφερε τον Παναθηναϊκό σε διψήφια διαφορά (82-72 στο 35’).

Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους δεν τα παράτησαν και αποδείχθηκαν πολύ σκληροί για να πεθάνουν: με καλάθι του Ουλάνοβας, πλησίασαν στο -5 (83-78 στο 37’). Με δύο διαδοχικά τρίποντα του Τόμας, το «τριφύλλι» εκτοξεύτηκε στο +11 (89-78 στο 38’) και έδειχνε να καθαρίζει. Αμ δε…

Οι Λιθουανοί ήταν επτάψυχοι και με πίεση σε όλο το γήπεδο, έκαναν δύσκολη τη ζωή των γηπεδούχων, που έχασαν τη συγκέντρωσή τους: με 6 συνεχόμενους πόντους του Χέιζ, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο -2 (96-94), με 7 δευτερόλεπτα για το φινάλε.

Μετά την επαναφορά του Καλάθη, ο Ράις πάσαρε σε αντίπαλο, ωστόσο ο Παπαπέτρου πρόλαβε να κλέψει την πάσα του Λεκαβίτσιους και να χαρίσει την πολύτιμη νίκη στον Παναθηναϊκό (96-94).

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 46-49, 71-66, 96-94.

Πηγή: sport-fm.gr