Ερυθρός Αστέρας - Παναθηναϊκός 78-73: Κατάφερε να... χάσει!

Σε ιδανικές συνθήκες και έχοντας πάρει δύο φορές διψήφιες διαφορές, ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε να χάσει και στο Βελιγράδι (78-73), αποχαιρετά οριστικά την 5η θέση και μπλέκει σε μπελάδες για την πρόκριση.

Ήττα που τον βάζει σε... περιπέτειες γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο Βελιγράδι. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν δύο φορές μπροστά με διψήφια προβαδίσματα, όμως έχασαν τη συγκέντρωσή τους, είδαν τον Νικ Καλάθη να κάνει ένα πολύ κακό παιχνίδι και ηττήθηκα σε ένα ματς, που ενδέχεται να τους στοιχίσει στην «μαθηματικά» της τελικής κατάταξης.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο υποχώρησε στο 13-10 και δεν κατάφερε να πάρει ένα από τα δύο «κυκλωμένα» παιχνίδια που είχε σε Βαλένθια και Βελιγράδι. Από την άλλη, ο Ερυθρός Αστέρας ανέβηκε στο 10-13 και συνεχίζει να κυνηγάει τα πλέι οφ.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας παρουσίασαν δύο εντελώς διαφορετικά πρόσωπα μέσα στην ίδια αναμέτρηση. Παράλληλα, έχασαν με τραυματισμό τον Ιωάννη Παπαπέτρου, που δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ είχαν και δικαιολογημένα παράπονα από τις διαιτητικές αποφάσεις και ειδικά για όσα σφύριξαν οι τρεις ρέφερι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Νικ Καλάθης τελείωσε το ματς με 4/17 σουτ και 4 λάθη για 5 ασίστ, όντας σε ένα πολύ κακό βράδυ. Μοναδικό «κέρδος» για τους «πράσινους» ήταν η ενεργοποίηση εκ νέου του Νίκου Παππά (10π. σε 16') και η νέα θετική εμφάνιση του Ντίνου Μήτογλου (8π., 9ρ.).

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης και... εκτελεστής του αγώνα ήταν ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Κέβιν Πάντερ, που σημείωσε 24 πόντους σε 24' και «μίλησε» στα κρίσιμα.

Πηγή: Sdna.gr