Φοβερός Καμπάτσο, ασταμάτητη Ρεάλ στο Βερολίνο!

Με τον Φακούντο Καμπάτσο να ισοφαρίζει το ρεκόρ των ασίστ στην Ευρωλίγκα, τους Κάρολ και Ράντολφ να κάνουν σπουδαίο ματς, η Ρεάλ πέρασε με 97-103 από το Βερολίνο, κόντρα σε μια Αλμπα που έκανε τεράστια προσπάθεια, αλλά έμεινε με αυτή.

Σε ένα απίστευτο επιθετικό παιχνίδι, η Αλμπα άντεξε να ακολουθήσει μέχρι την τρίτη περίοδο, μια Ρεάλ που ήταν σε μεγάλη ημέρα. Μέχρι το 30’, το παιχνίδι ήταν μία σου και μία μου. 25-41, η «Βασίλισσα» στην πρώτη περίοδο, 35-9 η απάντηση της Αλμπα στη δεύτερη. 11-29 η Ρεάλ στην τρίτη και κάπου εκεί, φάνηκε να «καθαρίζει» τη νίκη, αλλά η ομάδα του Αΐτο Ρενέσες, αντιστάθηκε ως το τέλος, παρά την ήττα της.

Ο Φακούντο Καμπάτσο, είχε μια, παρολίγο ιστορική βραδιά, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ στις ασίστ, που κρατούσε ο Γιόβιτς, από το 2015, δίνοντας συνολικά… 19 τελικές πάσες! Ο Κάρολ με 27 πόντους (6/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα) και ο Ράντολφ με άλλους 27, ήταν οι «οδηγοί» μαζί με τον Καμπάτσο, ενώ για την Αλμπα που έκανε σπουδαία προσπάθεια, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκεντράιτις με 17.

Η Ρεάλ ανέβασε το ρεκόρ της στο 18-6 και βρίσκεται πάντα στη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης, ενώ Αλμπα, πήγε στο 8-16, όντας στη 15η θέση της κατάταξης.

Ο αγώνας:

H Ρεάλ έκανε μια συγκλονιστική πρώτη περίοδο, βάζοντας σχεδόν τα πάντα! Ο Καμπάτσο έδωσε 11 ασίστ, ο Ράντολφ έβαλε 19 πόντους και η «Βασίλισσα», με 8/9 τρίποντα και 7/8 δίποντα (!), προηγήθηκε με 25-41 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος, όμως, ανήκε στην Αλμπα. Αρχικά, μείωσε με Χέρμανσον και Ερικσον (42-45) και με τον Νόκο, να αναλαμβάνει δράση κοντά στο καλάθι, καθώς και με σαφώς καλύτερη συγκέντρωση στην άμυνα, κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο στο +10! (60-50), κάνοντας ένα… εξωπραγματικό, 35-9 στη δεύτερη περίοδο!

Με τα τρίποντα του Γκεντράιτις, η Αλμπα προσπάθησε να κρατήσει αυτά τα επίπεδα της διαφοράς, αλλά ο Κάρολ και ο Ράντολφ (25 πόντοι με 5/6 τρίποντα ως εκείνο το σημείο!)είχαν διαφορετική άποψη (68-68). Η Ρεάλ είχε ξαναφτιάξει το μομέντουμ υπέρ της και πήγε στο 71-77, για να κλείσει την τρίτη περίοδο στο +8 (71-79).

Οι γηπεδούχοι, δεν είχαν πλέον άλλο… κουράγιο να ακολουθούν τον εκπληκτικό Κάρολ και η Ρεάλ, παίρνοντας τρίποντα και από Ντεκ, Γιουλ, πήγε στο 79-92. Ο Καμπάτσο έφτασε το ρεκόρ του Γιόβιτς με τις 19 ασίστ (!), αλλά ο Μάτισεκ, Τίμαν και Μακάι-Μέισον με τα τρίποντας του, δεν άφηναν την Αλμπα να παραδοθεί (93-99). Η Ρεάλ με Ράντολφ και Γιουλ, δε μπορούσε να χάσει τη νίκη, παρά το πέμπτο φάουλ του Καμπάτσο και έφτασε στο τελικό 97-103.

Δεκάλεπτα: 25-41, 60-50, 71-79, 97-103

Πηγή: sdna.gr