Η Χίμκι τη νίκη αλλά ο Ερυθρός Αστέρας τη διαφορά

Επιστροφή στις νίκες για τη Χίμκι, η οποία έχοντας τον έλεγχο σχεδόν όλο το ματς, επικράτησε 78-72 του Ερυθρού Αστέρα, ανεβαίνοντας στο 10-14.

Τέλος στο σερί των τριών ηττών έβαλε η Χίμκι, η οποία παρουσιάστηκε ανώτερη και επιβλήθηκε 78-72 του Ερυθρού Αστέρα, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 10-14.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Κουρτινάιτις ήταν οι Σβεντ και Γερέμπκο με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Από τους «ερυθρόλευκους» του Βελιγραδίου, που έπεσαν στο 10-14 αλλά κράτησαν το +12 του πρώτου γύρου, πρώτος σκόρερ ήταν ο Πάντερ με 20 πόντους.

Υψηλός ήταν ο ρυθμός του ματς από την αρχή, με τον Ερυθρό Αστέρα σε θέση… οδηγού (11-12). Από τα μισά και μετά, η Χίμκι «ζεστάθηκε» από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα να κάνει την ανατροπή και μάλιστα να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +10 (28-18).

Με την ίδια… ταχύτητα μπήκαν οι Ρώσοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την υπέρ τους διαφορά να ξεφεύγει στο +17 (39-22), στο 16’. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν αμυντικά και ανεβάζοντας… στροφές επιθετικά με τον Πάντερ έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (45-36), με το τρίποντο του Μπούκερ να διαμορφώνει το 48-36 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους, ο Σβεντ έστειλε τους γηπεδούχους στο +15 (51-36), αλλά οι Σέρβοι απάντησαν άμεσα με μπροστάρη τον Λάζιτς για να πλησιάσουν στο -5 (51-46), στο 24’. Η απάντηση της Χίμκι ήρθε με Τίμα και Γερέμπκο για το νέο +15 (64-49), με τις ελεύθερες βολές του Στίματς να κάνουν το 64-51 της τρίτης περιόδου.

Η Χίμκι διατηρούσε τη διψήφια απόσταση στη μεγαλύτερη διάρκεια της τέταρτης περιόδου (76-63) και παρά τις… αυτοκτονικές τάσεις που έδειξε στα τελευταία δύο λεπτά, αφού ο Αστέρας μείωσε στο -4 (76-72) στα 19'' πριν τη λήξη, έφτασε στη νίκη με το τελικό 78-72.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 48-36, 64-51, 78-72

Πηγή: sport-fm.gr