Κατέρρευσε στο φινάλε και υποτάχθηκε στην Μπάρτσα ο Παναθηναϊκός

Για 35 λεπτά ο Παναθηναϊκός κοίταζε στα μάτια την Μπαρτσελόνα, ωστόσο στο φινάλε προδόθηκε από έλλειψη ενέργειας και καθαρού μυαλού, με συνέπεια την ήττα (81-92).

Παρά το γεγονός πως ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασε τη διαφορά μέχρι και το +11, ο Παναθηναϊκός υποτάχθηκε στην ποιότητα της Μπαρτσελόνα και μοιραία ηττήθηκε 81-92 στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν αρκετά διαβασμένοι στην άμυνα για 35 λεπτά, ωστόσο πλήρωσαν την αδυναμία τους στα ριμπάουντ και την έλλειψη συγκέντρωσης στο φινάλε (σ.σ. δέχθηκαν 22 πόντους στα 6 τελευταία λεπτά!), με συνέπεια να παραδοθούν στην ανωτερότητα των Καταλανών.

Στο 14-11 υποχώρησε το «τριφύλλι», που είχε κορυφαίους τους Παπαγιάννη (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Καλάθη (10 πόντοι, 11 ασίστ, 7 ριμπάουντ).

Μίροτιτς (20 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Χίγκινς (17 πόντοι), Ντιλέινι (15 πόντοι, 6 ασίστ) και Αμπρίνες (13 πόντοι) έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στην ομάδα του Πιτίνο.

Το ματς
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε αρκετά συγκεντρωμένος το παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά απέκτησε μικρό προβάδισμα (6-2 στο 2’). Με τον Παπαγιάννη να δίνει λύσεις επιθετικά και να κλείνει τους διαδρόμους προς τη ρακέτα, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με +4 (11-7 στο 4’).

Το «τριφύλλι» έβγαλε τρομερή ενέργεια στην άμυνα και έχοντας πλουραλισμό στο σκοράρισμα, απομακρύνθηκε με +5 (16-11 στο 6’). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Πιτίνο να έχει προβάδισμα τριών πόντων (23-20) και την Μπαρτσελόνα να βρίσκει σκορ ως επί το πλείστον από τη γραμμή των βολών (12/13).

Με τους Βουγιούκα και Τόμας να μπαίνουν στην εξίσωση, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +6 (28-22) στην εκκίνηση του δεύτερου δεκαλέπτου (12’). Οι παίκτες του Παναθηναϊκού περιόρισαν αρκετά τα όπλα των Καταλανών και είχαν το απαιτούμενο καθαρό μυαλό στην επίθεση, με συνέπεια να ξεφύγει με +8 (35-27 στο 15’).

Οι «πράσινοι» είχαν αποσυντονίσει την ομάδα του Πέσιτς, που είχε τραγικά ποσοστά στα εντός παιδιάς. Με ένα τρίποντο του Ντιλέινι, οι «μπλαουγκράνα» μείωσαν στο -4 (40-36 στο 17’), αλλά μέχρι εκεί. Με 5 πόντους του Παπαπέτρου, το «τριφύλλι» πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας +7 (45-38).

Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου οι παίκτες του Πιτίνο μπήκαν αγριεμένοι και με ωραίες συνεργασίες στην επίθεση απομακρύνθηκαν στο +11 (51-40 στο 22’). Με τον Μπέντιλ να δίνει έξτρα λύσεις, ο Παναθηναϊκός διατήρησε διψήφια διαφορά (59-48 στο 24’), ωστόσο κάπου εκεί η Μπάρτσα αφυπνίστηκε.

Με 7-0 σερί οι Καταλανοί αντέδρασαν και μείωσαν στο -4 (59-55 στο 26’). Σε εκείνο το σημείο ο Πιτίνο ζήτησε εσπευσμένα τάιμ άουτ, κάτι που λειτούργησε ευεργετικά για τους «πράσινους», που έτρεξαν επιμέρους σκορ 8-2 για να απομακρυνθούν εκ νέου (67-57 στο 28’). Στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι απώλεσαν τη συγκέντρωσή τους και έδωσαν το δικαίωμα στους «μπλαουγκράνα» να πλησιάσουν σε απόσταση βολής (69-67).

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, οι δύο ομάδες κυριεύτηκαν από νευρικότητα και επιδόθηκαν σε κακές επιλογές στην επίθεση. Παρ’ όλα αυτά, ο Παναθηναϊκός διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα (74-70 στο 34’).

Κάπου εκεί ωστόσο οι «πράσινοι» απώλεσαν τελείως τη συγκέντρωσή τους, υπέπεσαν σε πολλά λάθη επιθετικά, ενώ και αμυντικά χάρισαν πολλά ριμπάουντ στους Καταλανούς, που έτρεξαν 12-2 για να ξεφύγουν με +6 (76-82 στο 37’).

Οι παίκτες του Πιτίνο δεν είχαν τα κουράγια για να το παλέψουν και παραδόθηκαν τελείως στην Μπαρτσελόνα, που έφτασε στο τελικό 81-92.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 45-38, 69-67, 81-92.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 9, Ράις 4, Παπαγιάννης 14 (8 ριμπ.), Ράουτινς, Παπαπέτρου 12, Παππάς 3, Βουγιούκας 6, Τζόνσον 1, Φριντέτ 13, Καλάθης 10 (11 ασίστ, 7 ριμπ.), Μήτογλου, Μπέντιλ 9

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Ντέιβις 7, Ρίμπας, Χάνγκα 5, Οριόλα, Αμπρίνες 13, Χίγκινς 17, Ντιλέινι 15 (6 ασίστ), Κούριτς 2, Κλαβέρ 4, Μπολμάρο, Μίροτιτς 20 (9 ριμπ.), Τόμιτς 9

Πηγή: sport-fm.gr