Με Ντόρσεϊ οδηγό πέρασε από τη Βαλένθια και κοιτάει τετράδα η Μακάμπι!

Ένα τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο, που συνοδεύτηκε από τα μεγάλα σουτ του Ντόρσεϊ, οδήγησε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στη νίκη (85-82) μέσα στην έδρα της Βαλένθια, που την κρατά… ζωντανή για την τετράδα!

Μία φοβερή Μακάμπι Τελ Αβίβ… αρνήθηκε να χάσει στη Βαλένθια και με μπροστάρη τον Ντόρσεϊ στο τέταρτο δεκάλεπτο, έφτασε στη νίκη (85-82), που την πήγε στο 17-8 και την κρατά σε… τροχιά τετράδας.

Μεγάλα σουτ και άμυνες στα τελευταία λεπτά από τον διεθνή γκαρντ, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 19 πόντους, με τον Γουίλμπεκιν με 20π. να ήταν πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Από τις «νυχτερίδες», που έπεσαν στο 12-13, έκανε ό,τι μπορούσε ο Ντούμπλιεβιτς με 19 πόντους.

Εντυπωσιακή αρχή έκανε στο ματς η Μακάμπι, όπου το αρχικό 0-8 μετατράπηκε σε +10 (6-16). Αλλά, στο τελευταίο τρίλεπτο η Βαλένθια έκανε την αντεπίθεσή της με Κολόμ και Τόμπι, για να κλείσει προηγούμενη 19-18 το πρώτο δεκάλεπτο. Οι «νυχτερίδες» είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και στη δεύτερη περίοδο, φτάνοντας στο +7 (36-29) και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +5 (38-33).

Με ακόμη μεγαλύτερη… φόρα μπήκε η Βαλένθια στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να πάει στο +13 (48-35) και να διατηρήσει την υπέρ της διαφορά σε διψήφια απόσταση (55-45), μέχρι το 26’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ξεκίνησε η αντεπίθεση της Μακάμπι, η οποία έβγαζε απανωτές άμυνες και κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο (59-58) με τον Άβντιγια, με τον Κολόμ να διαμορφώνει το 61-58 της τρίτης περιόδου.

Με πρωταγωνιστή τον Ντόρσεϊ, η ομάδα του Σφαιρόπουλου πέρασε ξανά μπροστά (61-63) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, με τη φοβερή… μάχη να συνεχίζεται, αλλά το προβάδισμα να παραμένει στους φιλοξενούμενους (68-71). Στη συνέχεια, ήρθε η αντίδραση από τη Βαλένθια, αρχικά με τον Σαν Εμετέριο για την ισοφάριση (73-73) και το τρίποντο του Ντούμπλιεβιτς για το προσπέρασμα (77-75), στο 37’. Ακολούθησε μία… ραψωδία έξω από τα 6,75μ., με τον Ντόρσεϊ να ήταν «καυτός» και να συντηρούσε τους φιλοξενούμενους στο +4 (80-84), στο 39’. Εκεί, ο Κολόμ αστόχησε σε τρίποντο, με τον Ντόρσεϊ να κάνει 1/2 από τη γραμμή και τον Αμπάλδε να διαμορφώνει το τελικό 82-85.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 38-33, 61-58, 82-85

Πηγή: sport-fm.gr