«Σκότωσε» με Μίροτιτς την ΤΣΣΚΑ η Μπαρτσελόνα

Κάπως έτσι ο Νίκολα Μίροτιτς ξεπληρώνει το ακριβότερο συμβόλαιό παίκτη στην Ευρώπη που του έχει η Μπαρτσελόνα.

Ο Μαυροβούνιος έδως την νίκη 82-80 στην ομάδα του επί της ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα με ένα buzzer beater.

Και μάλιστα αυτό συνέβη την στιγμή που όλοι πίστευαν ότι το ματς θα οδηγούταν στην παράταση μετά το αρκετά δύσκολο καλάθι που είχε πετύχει νωρίτερα ο Τζέιμς φέροντας το σκορ στα... ίσα.

Ο Μίροτιτς τελείωσε το ματς με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και δύο ασίστ και ήταν ο καλύτερος της Μπάρτσα, με τον Χίγκινς να έχει 17 και τον Μπράντον 16. Για την ΤΣΣΚΑ Μοσχας πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάκετ με 17 πόντους.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Εντυπωσιακή αρχή στο ματς έκανε η Μπαρτσελόνα, πηγαίνοντας στο 0-7, με την ΤΣΣΚΑ να απαντά για την ισοφάριση (7-7), αλλά τα τρίποντα να στέλνουν την ομάδα του Πέσιτς στο νταμπλ-σκορ (9-18), στο 8’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο, η άμυνα των Ρώσων έσφιξε, με αποτέλεσμα να μειώσουν σε 15-18 της πρώτης περιόδου.

Με την ίδια φορά μπήκε η ομάδα του Ιτούδη και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου με μπροστάρη τον Χάκετ έκανε σερί 7-0 και πέρασε μπροστά (22-18). Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε με τον Ντέιβις για την ισοφάριση (24-24). Στη συνέχεια, η ΤΣΣΚΑ πήρε… μπρος, με αποτέλεσμα να ανακτήσει το προβάδισμα και να φτάσει στο +7 (36-29), το οποίο δεν διατηρήθηκε, καθώς ο Μίροτιτς «ζεστάθηκε» έξω από τα 6,75μ., μειώνοντας στο -3 (40-37), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Πολύ υψηλός ήταν ο ρυθμός του ματς στην αρχή του δεύτερου μέρους, με την Μπαρτσελόνα να ισοφαρίζει (44-44), αλλά χάρη στον Χάκετ η ΤΣΣΚΑ να περνάει ξανά μπροστά (50-46) και να διατηρεί το +4 (54-50), μέχρι το 27’. Εκεί, οι Καταλανοί πάτησαν το… γκάζι και με τον Χίγκινς έκαναν ένα 9-0 για το +5 (54-59), κλείνοντας με το +3 (60-63), την τρίτη περίοδο.

Με τους Χίλιαρντ και Τζέιμς, η ΤΣΣΚΑ γύρισε ξανά το ματς στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, φτάνοντας στο +4 (72-68), στο 34’. Η νέα απάντηση της Μπαρτσελόνα ήταν ένα 8-0 για το +4 (72-76), στο 37’. Από την άλλη, η ομάδα του Ιτούδη δεν τα παράτησε και με τον Χίλιαρντ μείωσε στον πόντο (77-78), ωστόσο στα 8’’ έκανε το λάθος ο Τζέιμς, με τον Ντέιβις να κάνει 2/2 από τη γραμμή για το 77-80, με τον Αμερικανό να παίρνει το… αίμα του πίσω και να ισοφαρίζει με τρίποντο (80-80), στα 5,4’’. Αλλά, η μπάλα πήγε στον Μίροτιτς, ο οποίος έκανε την ΣΟΥΤΑΡΑ με το ένα πόδι από τη γωνία για το 80-82!

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 40-37, 60-63, 80-82

Πηγή: sport-fm.gr