Πάτησε το τούρμπο στη τέταρτη περίοδο και πέρασε από το Μιλάνο η Ρεάλ!

Ασταμάτητη η Ρεάλ Μαδρίτης, απέδρασε με το διπλό από το κεκλεισμένων των θυρών «Φόρουμ», 78-73 την Αρμάνι Μιλάνο.

Με μια καταπληκτική παράσταση στην τέταρτη περίοδο, η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από το Μιλάνο (73-78), σε μια αναμέτρηση που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών λόγω κορωνοϊού.

Η ομάδα του Λάσο ήταν επιβλητική στο κρίσιμο δεκάλεπτο (18-32 το επιμέρους σκορ) και πανηγύρισε την 6η συνεχόμενη νίκη της στην Ευρωλίγκα (21-6 το ρεκόρ της). Ταβάρες (13 πόντοι, 12 ριμπάουντ), Φερνάντεθ (16 πόντοι, 4 ασίστ), Τόμπκινς (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Λαπροβίτολα (13 πόντοι, 6 ασίστ) διακρίθηκαν για τη «βασίλισσα».

Από την άλλη, οι Ιταλοί υποχώρησαν στο 11-16, υπέστησαν την 5η σερί ήττα τους και 8η στα 9 τελευταία. Μορασκίνι (21 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα) και Μίτσοβ (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ) διασώθηκαν από την ομάδα του Μεσίνα, αν και ο δεύτερος στάθηκε μοιραίος αφού έχασε τρίποντο ισοφάρισης στο φινάλε.

Το ματς
Η Αρμάνι Μιλάνο ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε 12-5 στο πρώτο τετράλεπτο. Μάλιστα, συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ξέφυγε στο +14 (23-9 στο 9’), ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο με «αέρα» 14 πόντων (25-11).

Στην εκκίνηση του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Ιταλοί απομακρύνθηκαν με +17 (30-13 στο 11’), αλλά κάπου εκεί αφυπνίστηκε η Ρεάλ Μαδρίτης και έτρεξε απίθανό σερί 17-0 για να ισοφαρίσει (30-30 στο 16’). Εντούτοις, οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους 11-1 και ξέφυγαν με +10 (43-33 στο 19’), ενώ ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με διψήφια διαφορά (45-35).

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες κυριεύτηκαν από νευρικότητα και έσπασαν τα καλάθια. Η ομάδα του Μεσίνα διατηρήθηκε στην πρωτοπορία και ξέφυγε στο +12 (53-41 στο 25’), ενώ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με +9 (55-46).

Παρ’ όλα αυτά, στο τέταρτο δεκάλεπτο η «βασίλισσα» επέβαλε την ανωτερότητά της: διεύρυνε το σερί της στο 16-0 και ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση (55-61 στο 34’). Η Αρμάνι Μιλάνο μείωσε σε απόσταση βολής (67-69 στο 38’), αλλά η Ρεάλ απάντησε με 4-0 (67-73 στο 39’).

Με τρίποντο του Ροντρίγκεθ, οι γηπεδούχοι πλησίασαν εκ νέου (70-73 στα 51’’), όμως ο Καμπάτσο έγραψε το 70-75 στα 33 δευτερόλεπτα. Ο Σάικς απάντησε πάλι (73-75 στα 25’’), με τον Καμπάτσο να έχει ½ βολές για το 73-76 (18’’).

Στην τελευταία επίθεση, ο Μίτσοβ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Καμπάτσο να σφραγίζει το διπλό της ομάδας του (73-78).

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 45-35, 55-46, 73-78.

Πηγή: sport-fm.gr