Τον κέρδισε ο Λάρκιν

Με τέτοιον Σέιν Λάρκιν πως να έχει ελπίδες για κάτι περισσότερο; Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην Κωνσταντινούπολη από την Εφές, με τον Αμερικανό… δαίμονα της Εφές να σταματάει στους 40 πόντους με 10 τρίποντα, διαλύοντας κάθε αμυντικό πλάνο των Ερυθρόλευκων. Το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση στην τελευταία περίοδο, ο Μπάικς έδειξε πως έχει ικανότητες να βοηθήσει στο σκοράρισμα αλλά και την δημιουργία (11 πόντοι και 8 ασίστ),  όμως ο Ολυμπιακός δεν είχε απαντήσεις στην ομάδα-μοντέλο του Εργκίν Αταμάν.

Ο Ολυμπιακός έκανε παιδικά λάθη στο πρώτο ημίχρονο (11 στο σύνολο) ενώ συνολικά έφτασε τα 18! Την ίδια ώρα η κορυφαία ομάδα της Ευρωλίγκας είχε 14/31 τρίποντα. Ή για να το πούμε καλύτερα ο Λάρκιν είχε 10/15 τρίποντα και οι υπόλοιποι παίκτες του Αταμάν 4/16!

ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΑΘΗ, ΣΟΥΠΕΡ ΜΙΤΣΙΤΣ-ΛΑΡΚΙΝ

Ο Ολυμπιακός πέρασε στο ματς με τέλεια ψυχολογία μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ.

Ο Μπάικς έτρεξε… τέλεια την ομάδα του, μοίρασε ως έπρεπε και ο Παπανικολάου εκτέλεσε. Με δύο σερί του τρίποντα λοιπόν, οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με οχτώ πόντους των γηπεδούχων (5-13), αναγκάζοντας σε τάιμ άουτ τον Εργκίν Αταμάν.

Ο Μπάικς παρέμεινε κομβικός, έδωσε μία ακόμα ασίστ στον Πρίντεζη για το 8-15, με την Εφές όμως να δείχνει πως ξυπνάει για τα καλά. Ο Αμερικανός γκαρντ των Ερυθρόλευκων έγραψε το 11-17 όμως από εκεί και έπειτα ανέλαβε ο Μίτσιτς. Με 5 πόντους του μείωσε σε 16-17 για να παραδώσει την σκυτάλη στον Σέιν Λάρκιν που δυστυχώς βρήκε ρυθμό.

Αυτός ο «δαίμονας» της Εφές πέτυχε 9 πόντους  και έστειλε το παιχνίδι στο 25-19 και η διαφορά γρήγορα έφτασε στους 10 (29-19). Ο κορυφαίος για τους Πειραιώτες, Ντουάιτ Μπάικς, προσέφερε επιπλέον λύσεις, σκόραρε το τρίποντο για το 29-24, με τον Ολυμπιακό να έχει μπλέξει λανθασμένα στον ρυθμό της Εφές.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν, δεν είναι και από τις ομάδες εξάλλου που δεν αφήνουν το πόδι από το γκάζι. Ο Μίτσιτς ντύθηκε… Λάρκιν, πέτυχε πέντε πόντους για το 34-24, με τον Ολυμπιακό να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο. Ο Πολ μείωσε προσωρινά με τρίποντο (36-28), ο Ντάνστον έφθειρε τους ψηλούς του Μπαρτζώκα για το 38-28 ενώ η διαφορά έφτασε στους 13 με γκολ φάουλ του Αμερικανού σέντερ. Ρούμπιτ και Πρίντεζης έγραψαν το 43-34,  αλλά ο Λάρκιν ξύπνησε και πάλι και έστειλε το ματς στο 47-34.

Τα 11 λάθη του ημιχρόνου ήταν απαγορευτικά για τους παίκτες του Μπαρτζώκα, που το μοναδικό που κατάφεραν ήταν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 51-31 με καλάθι του Έλις.

ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΓΙΑΤΡΕΙΑ ΣΤΟ ΜΑΡΚΑΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΛΑΡΚΙΝ

Επιστροφή στο ματς, όμως ο Λάρκιν είπε να μας ξανασυστηθεί. «Γεια σας είμαι ο κορυφαίος στην Ευρωλίγκα» βροντοφώναξε ο Αμερικανός γκαρντ της ομαδάρας του Αταμάν, πέτυχε 3 σερί τρίποντα και έστειλε το παιχνίδι στο 63-46! Χωρίς να μπορεί ο Ολυμπιακός να διακόψει την σύνδεσή του με το καλάθι. Ο Μπόλντγουιν προσέφερε λύσεις στους Ερυθρόλευκους, βοήθησε προσωρινά στην άμυνα, όμως ο Λάρκιν δεν ήταν δυνατόν να ηρεμήσει. Και πώς να γίνει κάτι τέτοιο. Ο… παικταράς της Εφές λοιπόν πέτυχε τρίποντο, πήρε το 4ο φάουλ του Έλις και οδηγήθηκε και στις βολές για το 67-50.

Ο Βεζένκοφ ήταν ένας λόγος να χαμογελάσει ελάχιστα ο Μπαρτζώκας, πέτυχε το 68-53 (απάντησε ο Μπομπουά με τρίποντα) αλλά και το τελευταίο καλάθι των Πειραιωτών στο τρίτο δεκάλεπτο, διαμορφώνοντας το 72-55 που ήταν και το σκορ της περιόδου.

Ο Ολυμπιακός έπαιζε για την υστεροφημία του και τον εγωισμό του. Δεν γινόταν να παρατήσει το ματς. Το πίστεψε και με το παραπάνω, ο Πολ με τρίποντο έριξε κάτω από τους 9 την διαφορά, όμως ο Λάρκιν συνέχισε να πληγώνει την άμυνα του Γιώργου Μπαρτζώκα με κάθε τρόπο. Ο Μπάικς έκανε το 81-72,  πέντε όμως σερί πόντοι του… δαίμονα του Αταμάν έστειλε το παιχνίδι εκ νέου στο 86-72. Ο Έλις πέτυχε 4 σερί πόντους αλλά το 10ο τρίποντο του Λάρκιν πραγματοποίησε το 91-76 στην Κωνσταντινούπολη.

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 51-41, 72-55, 91-79.

Από: to10.gr