Ο... Άγιος Γιάννης με τα δώρα

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τραγούδησε τα δικά του κάλαντα στους Νικς (30π. -14 ρ.) και οι Μπάκς πέρασαν με άνετη νίκη 109-95 από τη Νέα Υόρκη.

Οι φορμαρισμένοι Μπακς πέρασαν εύκολα από την Νέα Υόρκη και έγραψαν μια σημαντική νίκη στη χριστουγεννιάτικη αναμέτρησή τους. Με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (30 πόντοι με 13/21 σουτ και 4/7 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα) και... όπλο τους το «ξέσπασμα» της τρίτης περιόδου (22-36 επιμέρους σκορ), οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε μια άνετη νίκη, που τους ανέβασε στο 23-10 και τους διατήρησε στα υψηλά στρώματα της ανατολικής περιφέρειας.

Οι Νικς, από την μεριά τους, υποχώρησαν στο 9-26 με αυτή την ήττα. Πρώτος σκόρερ των ηττημένων ήταν ο rookie Κέβιν Νοξ (17 πόντοι).

Στο πρώτο τους παιχνίδι ανήμερα των Χριστουγέννων από το μακρινό 1977 οι Μπακς μπήκαν ορεξάτοι (2-10 στο 4'), αλλά οι Νικς «ροκάνισαν» τη διαφορά γρήγορα και ανέτρεψαν το σκληνικό. Ο «Greek Freak» πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 8' (18-12) και στην πρώτη περίοδο ο πίνακας του σκορ έγραφε 24-22, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ «ζεστάθηκε» στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, έγινε διψήφιος στο 15' και οδήγησε την ομάδα του Μιλγουόκι (29-34). Όμως, τα 3/18 τρίποντα των φιλοξενούμενων δεν τους επέτρεψαν να πάρουν μεγάλο προβάδισμα στο ημίχρονο (46-48). Ύστερα από 24' παιχνιδιού ο Γιάννης είχε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Νόα Βόνλε να παίζει εξαιρετική άμυνα πάνω του. Από τους γηπεδούχους ξεχώριζαν οι Ένες Καντέρ - Κέβιν Νοξ, ενώ ο Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζ. μετρούσε 12 πόντους με 4/14 σουτ.

Η άμυνα της ομάδας του Μάικ Μπουντενχόλζερ «έσφιξε», ο Αντετοκούνμπο άρχισε να νιώθει ακόμα πιο άνετος στο «Madison Square Garden» και οι Μπακς θέλησαν να ξεφύγουν (56-65 στο 30'). Μάλιστα, με τον «Κούνμπο» να έχει 5/5 σουτ στην τρίτη περίοδο, τα «ελάφια» πήραν το πρώτο διψήφιο προβάδισμα της βραδιάς (58-69) και διατήρησαν το προβάδισμά τους, εδραιώνοντας την κυριαρχία τους (61-77 στο 34' και 68-84 στο 36').

Η αμυντική λειτουργία της τρίτης περιόδου και υπεροχή στην επίθεση με τον «καυτό» Γιάννη έδωσαν στους Μπακς ένα... μαξιλαράκι ασφαλείας για το τέταρτο δωδεκάλεπτο (+16), το οποίο οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν με ευκολία, παρά το γεγονός πως άνοιξαν το ροτέισιόν τους. Έτσι, οι παίκτες του Μπουντενχόλζερ δεν έχασαν λεπτό τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν στο διπλό (95-109).

Τα Δωδεκάλεπτα: 24-22, 46-48, 68-84, 95-109

πηγή:sdna.gr