Οι πρωταθλητές είναι εδώ! (vid)

Οι Ουόριορς επικράτησαν των Ράπτορς με 109-104 για το δεύτερο τελικό στη σειρά των τελικών του ΝΒΑ.

Το ημίχρονο στο Τορόντο έκλεισε με το σκορ να είναι 59-54. Οι πρωταθλητές έδειξαν στο δεύτερο ημίχρονο ότι αυτοί θα πάρουν το ματς και τα κατάφεραν κάνοντας το 1-1 στη σειρά των τελικών.

Τόμπσον με 25 και Κάρι με 23 οι πρωταγωνιστές στη νίκη, στους 34 πόντους σταμάτησε ο Λέοναρντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ουόριορς μπήκαν στο ματς... καυτοί και με ένα σερί 18-0 έδειξαν ότι είναι αποφασισμένοι για όλα.

Ωστόσο, η ατυχία χτύπησε ξανά την πόρτα των πρωταθλητών με τον Τόμπσον να πηγαίνει στα αποδυτήρια 8' από το τέλος.

Το +12 όμως γρήγορα έγινε... καπνός με τον Λέοναρντ να τα... στάζει. Οι γηπεδούχοι έκαναν το σκορ 101-106 και στα 26'' η διαφορά πήγε στο καλάθι. Ο Ιγκουοντάλα όμως έκανε στα 5/9'' το 104-109 και τελείωσε το ματς.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-26, 59-54, 80-88, 104-109