Λέικερς - Γκρίζλις 120-91: Οδοστρωτήρας Ντέιβις!

Ο Άντονι Ντέιβις έκανε απίθανα πράγματα κόντρα στους Γκρίζλις έχοντας 40 πόντους και 20 ριμπάουντ, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη με 120-91.

ΟΆντονι Ντέιβις ήταν αμφίβολος πριν τον αγώνα με τους Γκρίλις. Κάποια στιγμή στην δεύτερη περίοδο πήγε προσωρινά στα αποδυτήρια με πρόβλημα στον ώμο. Αυτό όμως δεν τον εμπόδισε να κάνει... όργια και να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη με .

Ο "Brow" ήταν ασταμάτητος. Για την ακρίβεια, οι Γκρίζλις μπορούσαν να τον σταματήσουν μόνο με φάουλ, με τον All Star φόργουορντ/σέντερ να ολοκληρώνει τον αγώνα με 40 πόντους με 7/17 σουτ, 26/27 βολές (ρεκόρ ομάδας), 20 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κοψίματα σε 31 λεπτά συμμετοχής! Και όλα αυτά χωρίς να αγωνιστεί καν στην τέταρτη περίοδο!

Ο Ντέιβις πήρε από το χέρι τους Λέικερς, σε μία βραδιά που ξεκίνησε νωθρά, με τους Γκρίζλις να έχουν το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-32) και τους Λέικερς ένα οριακό προβάδισμα στην δεύτερη περίοδο με 49-47.

Στην τρίτη περίοδο ωστόσο άλλαξαν όλα και θα φρόντιζε ο Ντέιβις για αυτό, οδηγώντας τους Λέικερς σε ένα επιμέρους σκορ 39-20, κάνοντας μόνος του το σκορ 88-67, "καθαρίζοντας" το παιχνίδι, περνώντας στην συνέχεια στον πάγκο.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με 23 πόντους ακολούθησε σε απόδοση τον Ντέιβις, με τον τον Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ να προσθέτει 13 πόντους και τον Έιβερι Μπράντλεϊ να έχει 12 πόντους

Για τους Γκρίζλις, ο Ζα Μοράντ είχε 16 πόντους, ο Γιόνας Βαλαντσιούνας 14 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Γκρέισον Άλεν 13 πόντους.