«Διπλός» ο Γιάννης και οι Μπακς στην παράταση τους Ουίζαρντς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε πρόβλημα με φάουλ, μάλιστα αποβλήθηκε λίγο πριν το φινάλε του αγώνα έχοντας πετύχει «double double» με 22 πόντους και 14 ριμπάουντ, και στην παράταση οι Μπακς χάρη στον εκπληκτικό Μίντλετον πήραν την νίκη μέσα στην Ουάσινγκτον με 137-134.

Οι Μπακς είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μέρος με τον «Greek Freak» να δείχνει ασταμάτητος, όταν και προηγήθηκαν με 47-57 στο τέλος του. Οι Ουίζαρντς προσπάθησαν για την αντεπίθεση, τα «Ελάφια» απάντησαν με ένα 14-2 και προηγήθηκαν με 51-71 αλλά τελικά δεν είχε τελειώσει τίποτα. Η Ουάσινγκτον με τον Μπιλ να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι και να έχει 24 πόντους στην τέταρτη περίοδο, έκανε την ανατροπή και ισοφάρισε σε 121-121 με 68 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Το χειρότερο για το Μιλγουόκι ήταν ότι δευτερόλεπτα νωρίτερα, είχε αποβληθεί ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με έκτο φάου, επιθετικό πάνω στον Βάγκνερ.

Ο Μπιλ έκανε το 123-121 και ο Μπλέντσο ισοφάρισε σε 123-123 στα 34 δευτερόλεπτα. Οι Μπακς έπαιξαν καλή άμυνα και είχαν το τελευταίο σουτ αλλά ο Μίντλετον αστόχησε στα 14 δευτερόλεπτα. Οι Ουίζαρντς πήγαν για να... κλέψουν την νίκη αλλά ο Ρόμπι Λόπεζ έκοψε τον Χατσιμούρα με ένα δευτερόλεπτο να απομένει και ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Εκεί οι Ουίζαρντς με τον Μπιλ προηγήθηκαν με 132-128 αλλά ο Μίντλετον ανέλαβε δράση, ισοφαρίζοντας σε 132-132 . Αλλά δεν σταμάτησε εκεί κάνοντας με τρίποντο του 132-135, 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και έφτασε τους εννέα συνεχόμενους πόντους όταν με δύο βολές στα 7΄΄ έκανε το 134-137. Οι Ουίζαρντς έχασαν το τελευταίο σουτ και έτσι τα «Ελάφια» πήραν την 49η νίκη τους.

Για το Μιλγουόκι που είναι στο 49-8 ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 22 πόντους με 6/8 βολές, 8/12 δίποντα, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο. Ο Μίντλετον έκανε ένα εκπληκτικό παιχνίδι με 40 πόντους (8/8β., 13/20διπ., 2/8τρ.), 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ πολύ καλός και ο Μπλέντσο με 23 πόντους και 10 ασίστ.

Από την Ουάσινγκτον (20-36) ο Μπιλ έκανε ρεκόρ καριέρας με 55 πόντους (9/10β., 8/20διπ., 8/13τρ.), ο Νέιπιερ είχε 27 πόντους, ο Σμιθ 13 πόντους.