Παγκόσμιο Κύπελλο: Άστραψαν και βρόντηξαν τα φαβορί

Επιβλητικές εμφανίσεις έκαναν η Λιθουανία, η Ελλάδα και οι ΗΠΑ στην πρεμιέρα τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο, τρελό παιχνίδι ανάμεσα σε Γαλλία και Γερμανία. Διαβάστε τι έγινε κατά την 2η ημέρα στην Κίνα.

Για δεύτερη συνεχόμενη μέρα τα φαβορί... άστραψαν και βρόντηξαν στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας. Η Ελλάδα κατέβαλε χωρίς το παραμικρό πρόβλημα το Μαυροβούνιο, όπως και οι Αμερικανοί τους Τσέχους.

Η Αυστραλία ζορίστηκε αλλά νίκησε τους Καναδούς, όπως και οι Τούρκοι τους Ιάπωνες, ενώ η Γαλλία τα... είδε όλα κόντρα στην Γερμανία πριν πάρει τη νίκη. Την πιο επιβλητική νίκη της 2ης ημέρας, πάντως, την πέτυχαν οι Λιθουανοί, με την διαφορά-ρεκόρ των 54 πόντων για το φετινό τουρνουά.

Ας δούμε όμως αναλυτικά τι έγινε σε Σαγκάη, Ναντζίνγκ, Σενζέν και Ντονγκουάν, τις τέσσερις πόλεις που φιλοξένησαν τους αγώνες στον 5ο, τον 6ο, τον 7ο και τον 8ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

ΤΟ ΜΑΤΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Η Γαλλία και η Γερμανία μας πρόσφεραν ένα τρελό παιχνίδι. Οι Γάλλοι έπαιξαν διαστημικό μπάσκετ για 25 λεπτά, ξεφεύγοντας με 25 πόντους (52-28). Στα υπόλοιπα 15 λεπτά του αγώνα ωστόσο οι Γερμανοί έκαναν μία επική αντεπίθεση, φτάνοντας να κατεβάσουν την διαφορά στους 2 πόντους (76-74), πριν έρθει ο Εβάν Φουρνιέ με 2 βολές να "σφραγίσει" τη νίκη των Γάλλων με 78-74.

Η ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Ήταν λίγο έως πολύ αναμενόμενο ότι η Λιθουανία θα νικούσε την Σενεγάλη στην πρεμιέρα του 8ου ομίλου. Όχι όμως και με 54 πόντους διαφορά! Η ομάδα του Νταΐνιους Αντομάιτις δεν έδειξε οίκτο κόντρα στην αφρικανική ομάδα την οποία διέλυσε 101-47. Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν τόσο μεγάλη στο Ντονγκουάν, που η "Λιέτουβα" πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο έναν πόντο παραπάνω (48) απ' όσους είχε η Σενεγάλη σε όλο το ματς (47)!

Ο MVP ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Η Αυστραλία άρχισε το τουρνουά με νίκη επί του Καναδά και ένας καλός λόγος που συνέβη αυτό ήταν ο Μάθιου Ντελαβεντοβα. Ο 29χρονος γκαρντ των Κλίβελαντ Καβαλίερς έβαλε 24 πόντους σε 28 λεπτά και οδήγησε την Αυστραλία στη νίκη επί του Καναδά με 108-92, έχοντας μάλιστα 6/10 τρίποντα και 3/3 δίποντα, αλλά και 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ήταν ο MVP της ημέρας στο ματς της ημέρας.

Η... ΑΚΑΡΠΗ ΕΠΙΔΟΣΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Ο Αχμέτ Ντουβερίογλου (ή Αχμάντ Αλ Ντουαϊρί πλέον) ήταν ασταμάτητος κόντρα στην Δομινικανή Δημοκρατία. Έκανε ρεκόρ για το τουρνουά σε πόντους (34) και αξιολόγηση (37), ευστόχησε σε 14 από τα 18 σουτ που επιχείρησε και είχε ακόμα 6/9 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη σε 38'20''. Δεν μπόρεσε πάντως να οδηγήσει την Ιορδανία στη νίκη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Η Βραζιλία δεν φημίζεται για τον πάγκο της, ωστόσο κόντρα στη Νέα Ζηλανδία έκανε εν πολλοίς την διαφορά στο ματς. Οι αναπληρωματικοί της "σελεσάο" σημείωσαν όλοι μαζί 64 πόντους στο ματς και με εξαίρεση τον Αουγκούστο Λίμα, που δεν έβαλε πόντο σε 2'26'', σκόραραν όλοι.

Η ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΠΙΔΟΣΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Αν και αυτό το 1/23 που είχε η Σενεγάλη στα τρίποντα... βγάζει μάτια, οι τέσσερις πόντοι που έβαλαν οι Γερμανοί στην πρώτη περίοδο του αγώνα με την Γαλλία, μοιάζουν ακόμα χειρότεροι. Η ομάδα του Χένρικ Ρεντλ ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 1/14 σουτ, έμεινε νωρίς νωρίς πίσω στο σκορ με 24 πόντους και παρότι επέστρεψε στο ματς, δεν μπόρεσε ποτέ να κάνει την ολική επαναφορά.

Η ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Έκλεψε την μπάλα, ξεπέρασε έναν αντίπαλό του με ραχιαία ντρίμπλα, διέσχισε όλο το γήπεδο και κάρφωσε με το ένα χέρι. Τέτοιες coast to coast φάσεις τις έχουμε δει πολλές φορές από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στο ΝΒΑ. Τις είδαμε και στο τουρνουά Ακρόπολις. Και στο Ατλας. Πλέον, τις απολαμβάνουμε και στο Παγκόσμιο Κύπελλο.