Με το γκάζι πατημένο οι Ιταλοί και στη 2η αγωνιστική

Με το... γκάζι πατημένο, η Ιταλία επικράτησε της Ανγκόλας με 92-61 και έκανε το 2/2 στο Παγκόσμιο της Κίνας.

Ξεκούραστο και το δεύτερο ματς στη διοργάνωση για τους Ιταλούς, οι οποίοι δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα στο ματς με την Ανγκόλα, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 92-61. Η ομάδα του Μέο Σακέτι επέβαλλε τον ρυθμό της και έδειξε ξανά στοιχεία... κυριαρχίας, όπως και στο ματς της πρεμιέρας με τις Φιλιππίνες. Κορυφαίος του ματς ήταν ο Μάρκο Μπελινέλι (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ), σημαντικές βοήθειες έδωσαν οι Ντάνιελ Χάκετ (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Τζεφ Μπρουκς (11 πόντοι, 11 ριμπάουντ).

Το ματς ξεκίνησε όπως... περιμέναμε: οι Ιταλοί έτρεξαν το παρκέ, έβγαλαν ωραίες συνεργασίες και κυριάρχησαν από νωρίς, κάτι που έφερε προβάδισμα 14 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (25-11). Η συνέχεια ήταν ακόμα πιο... δυνατή για την «Σκουάντρα Ατζούρα», που έκλεισε το ημίχρονο στο +23 (44-21) και το τρίτο δεκάλεπτο κοντά στα επίπεδα της «τριαντάρας» (70-42).

Η τέταρτη περίοδος κύλησε σχεδόν διαδικαστικά, η νίκη ήρθε χωρίς άγχος και πλέον η Ιταλία ετοιμάζεται για τον... τελικό της πρωτιάς με τους Σέρβους.

Δεκάλεπτα: 25-11, 44-21, 70-42, 92-61