Καναδάς - Σενεγάλη 82-60: Με σούπερ Τζόζεφ έκανε σεφτέ ο Καναδάς

O Καναδάς δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα κόντρα στην Σενεγάλη και με σούπερ Τζόζεφ πήρε την παρθενική του νίκη στο Παγκόσμιο, με σκορ 82-60.

Καναδάς και Σενεγάλη μπήκαν στην «μάχη» θέλοντας να πάρουν την πρώτη τους νίκη στην διοργάνωση και οι δύο ομάδες ήταν αποφασισμένες να τελειώσουν θετικά το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Το ματς ξεκίνησε με ένα τρίποντο το Κάιλ Ουίλτζερ για τον Καναδά και την απάντηση του Σαμπέ για το 3-3. Οι Αφρικανοί κατάφεραν και κυριάρχησαν και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με διαφορά 11 πόντων και τελικό σκορ 11-22, με τον Φαγιέ να είναι πρωταγωνιστής για την ομάδα του. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η διαφορά αυξήθηκε κι άλλο, έγινε το 11-24, πριν ο Καναδάς αντιδράσει και αρχίσει να κλείνει την διαφορά και την ρίξει τελικά μέχρι τους 3 πόντους και κάνοντας το 23-26.

Το παιχνίδι στο 4:46'' ήρθε στα ίσια με τον Καναδά να καταφέρει να ισοφαρίσει και μάλιστα με τρίποντο του Πάνγκος να περνά και μπροστά με 31-28. Το παιχνίδι έγινε κλειστό, οι ομάδες νευρικές και το ημίχρονο βρήκε τους δύο αντιπάλους με διαφορά 1 πόντου και σκορ 33-32. Ο Καναδάς επέστρεψε από τα αποδυτήρια αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι και σταδιακά κατάφερε να εδραιώνει την υπέρ του διαφορά.

Στα 3 και 11'' πριν το τέλος της περιόδου ο Πάνγκος έκανε διψήφια την διαφορά για την ομάδα του γράφοντας το 52-42, ενώ με δικό του τρίποντο έγινε και το 55-42. Κάπως έτσι κύλησε και η τρίτη περίοδος του παιχνιδιού και στο τέλος έκλεισε με 59-46. Ο Καναδάς πήρε για τα καλά το προβάδισμα και ανέβαζε συνέχεια την διαφορά. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και ο Καναδάς δεν είχε κανένα πρόβλημα να αυξάνει συνεχώς την διαφορά και να κάνει το τελικό 82-60, παίρνοντας την πρώτη του νίκη στο τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα:11-22, 22-10, 26-14, 23-14