Τουρκία - Τσεχία 76-91: «Πάρτι» πρόκρισης

Η Τσεχία έκανε την έκπληξη, επικράτησε των Τούρκων με 76-91 και προκρίθηκε στη δεύτερη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει την Ελλάδα, εφόσον ασφαλώς προκριθεί.

Οι Τσέχοι έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι σουτάροντας με ποσοστό άνω του 40% στο μακρινό σουτ, 65% στα δίποντα, ενώ έδωσαν και ρεσιτάλ σε επίπεδο συνεργασιών καθώς τελείωσαν τον αγώνα με 25 τελικές πάσες. Οι Τούρκοι είδαν δύο από τους ηγέτες τους (σ. σ. Ιλιασόβα, Ουίλμπεκιν) να μην ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις του αγώνα και γενικώς δεν κατάφεραν να ελέγξουν την επιθετική λειτουργία των Τσέχων.

Με εξαίρεση το πρώτο πεντάλεπτο όπου οι Τούρκοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού, γι’ αυτό και προηγήθηκαν με 11-6, η Τσεχία επέβαλε τους κανόνες της. Άντλησε επιπλέον επιθέσεις μέσα από τα διαδοχικά ριμπάουντ (13-21 τα ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο), είχε πολύ καλή κίνηση στο σετ παιχνίδι, «χτύπησε» στο transition game ενώ από στο μακρινό σουτ ήταν… με τις στιγμές της. Γι’ αυτό αντέδρασε με επιμέρους σκορ 5-16 στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου και στο τέλος αυτής προηγήθηκε με 16-22 με ηγέτη τον Άουντα. Για την Τουρκία, με εξαίρεση τον Οσμάν (11π.), δεν είχε άλλον τρόπο έκφρασης στην επίθεση.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Τσέχοι βρήκαν λύσεις και έξω από τα 6.75 «σκοτώνοντας» έτσι την άμυνα ζώνης των Τούρκων, αλλά δεν βρήκαν λύσεις στο μαρκάρισμα του Κορκμάζ ο οποίος σημείωσε 11 πόντους σ’ αυτό το διάστημα και ήταν ο λόγος της επιστροφής της Τουρκίας (27-26, 14:30). Ωστόσο, η αντίδραση των Τούρκων δεν είχε διάρκεια. Όπως προαναφέραμε όμως, η Τσεχία είχε τις στιγμές της στο μακρινό σουτ, εκεί βρήκε δύο τρίποντα, απέκτησε ψυχολογία, προηγήθηκε με 30-39 (18’) για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 35-43.

Στα πρώτα δύο λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η Τουρκία βρήκε λύσεις από τα γκαρντ (σ. σ. ο Μαχμπούτογλου έβαλε 12 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο), έτρεξε 8-0 σερί, ισορρόπησε την κατάσταση (43-43) και πάλι όμως δεν είχε διάρκεια, ενώ ούτε το χαμηλό σχήμα με τον Ιλιασόβα στη θέση «5» λειτούργησε» για τους Τούρκους. Η Τσεχία απάντησε με καλή άμυνα, ενώ στην επίθεση είτε είχε την έξτρα πάσα στον Μπάλβιν είτε επέλεγε ένας εναντίον ενός. Γι’ αυτό προηγήθηκε με 53-62 (27’). Η Τουρκία στάθηκε στα πόδια της χάρη σε δύο τρίποντα των Μαχμούτογλου, Οσμάν και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 60-66.

Στην προσπάθεια ανατροπής της Τουρκίας, η Τσεχία επιστράτευσε και πάλι τον Χρούμπαν, αντέδρασε με επιμέρους σκορ 3-11 και προηγήθηκε με 66-77, μετά τη συμπλήρωση τριών λεπτών στην τελευταία περίοδο. Η διαφορά διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα έως και περίπου το 36’ (70-80). Εκεί οι Τσέχοι υπέπεσαν σε δύο λάθη, δεν πλήρωσαν αρχικά το τίμημα με τα δύο άστοχα σουτ τριών πόντων του Μαχμούτογλου, αλλά έδωσαν με ευκολία ελεύθερες βολές στην Τουρκία (74-80, 37’). Ένα καλάθι του Μπάλβιν (74-82) κι δύο διαδοχικά άστοχα τρίποντα των Τούρκων έγραψαν τον επίλογο του αγώνα, ενώ ένα λεπτό πριν το φινάλε αποβλήθηκε ο Οσμάν έχοντας κάνει δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 35-43, 60-66, 76-91