Ο Αντετοκούνμπο οδήγησε την Ελλάδα στους "16"

Η Ελλάδα έκανε το καθήκον της απέναντι στη Νέα Ζηλανδία, κέρδισε με 103-97 και προκρίθηκε στους «16» του παγκοσμίου κυπέλλου, με τον σούπερ σταρ της Εθνικής και MVP του NBA να σημειώνει 24 πόντους.

Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα για τη γαλανόλευκη που θα πρέπει να παρουσιαστεί καλύτερη για να προκριθεί στους «8». Με Αμερική, Βραζιλία και Τσεχία στο νέο όμιλο η παρέα του Αντετοκούνμπο, με τις δυο πρώτες να έχουν ρεκόρ 3-0 και τις άλλες δυο 2-1.

Η εθνική ομάδα μπήκε στο παρκέ με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι... αφηνιασμένος και χάρη σε αυτόν το σκορ γρήγορα έγινε 11-4 (3'). Το τάιμ άουτ των Νεοζηλανδών έπιασε τόπο αφού ακολούθησε σερί 10-0 με πρωταγωνιστή τον Κόρεϊ Ουέμπστερ (11-14, 6'). Η Ελλάδα με δύο τρίποντα του Ιωάννη Παπαπέτρου, με 5 πόντους του Κώστα Σλούκα και με τον Θανάση Αντεοκούνμπο αν τελειώνει τις φάσεις κοντά στο καλάθι, έγινε το 37-25 (13').

Κάποιες κακές επιστροφές πρόσφεραν εύκολα καλάθια στους Νεοζηλανδούς (37-31, 15'), όμως η Ελλάδα με υπομονή βρήκε λύσεις για την άμυνα ζώνης που βρήκε μπροστά της και «έχτισε» ξανά διψήφια διαφορά πόντων (42-31, 17'). Η Ελλάδα ήταν αδιάβαστη στην αντιμετώπιση του σκόρερ ολκής (Κ. Ουέμπστερ) και μόνος του μείωσε ξανά σε 47-42 λίγο πριν λήξη το ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο οι αντίπαλοι είχαν πάλι τρόπο να προβληματίσουν την ελληνική άμυνα, ωστόσο 5 συνεχόμενοι πόντοι του Καλάθη έδωσαν «αέρα» 13 πόντων (64-51, 25'). Το σχήμα με τον Καλάθη και τέσσερα φόργουορντ δεν ευδοκίμησε κι έδωσε ευκαιρία στη Ν. Ζηλανδία να μειώσει ξανά (70-66, 29').

Ο Παπαπέτρου με 2/2 τρίποντα κι ο Πρίντεζης με 1/1 επανέφεραν την ηρεμία στην εθνική ομάδα η οποία βρέθηκε στο +12 (80-68, 32'). Οι αντίπαλοι δεν ήθελαν να εγκαταλείψουν την προσπάθειά τους και επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης με τρίποντο του Λόε (82-77, 35'). Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες σκόραραν εκατέρωθεν κι έτσι όταν απλά το ομοσπονδιακό μας συγκρότημα σταμάτησε σε δύο κατοχές του αντίπαλους, «σφράγισε» και τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-19, 51-44, 71-66, 103-97