Αήττητοι στους «16» οι Αυστραλοί

Η Αυστραλία επικράτησε της Λιθουανίας με 82-87 και προκρίθηκε ως αήττητη στη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πάτι Μιλς!

Οι Αυστραλοί είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκαν με +12 (55-67) στο 27:45 όμως η Λιθουανία έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Γκριγκόνις (71-68). Οι Boomers ανέκτησαν το προβάδισμα, κάνοντας το 3-0 στον 8ο όμιλο.

Από την άλλη πλευρά, οι Λιθουανοί θα συμμετάσχουν στο Group L με ρεκόρ 2-1.

Ο αγώνας

Η Αυστραλία αιφνιδίασε τη Λιθουανία και προηγήθηκε νωρίς - νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων, όταν ο Μιλς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 8-18 στο 4:58. Το τρίποντο του Ντελαβεντόβα έκανε το 11-21, ο Μάντας Καλνιέτις πέτυχε τέσσερις σερί πόντους, μειώνοντας για τη Λιθουανία σε 15-21 όμως οι Boomers έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 19-27. Η Lietuva πίεσε, μείωσε σε 25-27 με τον Λούκας Λεκαβίτσιους στο 11:22 ωστόσο η Αυστραλία άντεξε στην πίεση, ο Άρον Μπέινς σκόραρε από το κέντρο για το 27-37 και τα «κανγκουρό» πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 41-52, έχοντας τρεις παίκτες διψήφιους (Μπέινς 15π., Ντελαβεντόβα 10π., Λαντέιλ 10π.), σουτάροντας με 64% στο τρίποντο (9/14) και μοιράζοντας 16 ασίστ!

Στη συνέχεια ο Ματσιούλις σκόραρε για τρεις και μείωσε σε 51-57 στο 24:30 όμως η Αυστραλία βρήκε ρυθμό στην επίθεση, προηγήθηκε με +12 με το layup του Νικ Κέι (55-67, 27:45) και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 60-68 για την ομάδα του Αντρέι Λεϊμάνις. Οι Λιθουανοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, ο Γκριγκόνις μείωσε σε 65-68 στο 31:49 κι εν συνεχεία έκανε το 71-68, με σερί 11-0 στην τέταρτη περίοδο! Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα τελευταία λεπτά όμως ο Κέι έκανε το 76-80 στο 1:06 για το φινάλε και ο Αντομάιτις κάλεσε timeout. Ο Λεκαβίτσιους έκανε το 78-80 όμως ο Μιλς όπλισε κι... εκτέλεσε πίσω από τα 6μ.75 για το 78-83 στα 32"! Η Αυστραλία διατήρησε το προβάδισμα ως το φινάλε κι έφτασε στη νίκη με 82-87.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 41-52, 60-68, 82-87.