Κέρδισε και περιμένει η Αυστραλία

Η Αυστραλία έκανε το καθήκον της και με ηγέτη τον Μιλς που είχε 19 πόντους, επικράτησε της Δομινικανής Δημοκρατίας με 82-76 και περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα Γαλλία-Λιθουανία για να πανηγυρίσει από σήμερα την πρόκριση στους «8» του Παγκοσμίου.

Αν κερδίσει η Γαλλία, τότε η Αυστραλία θα έχει προκριθεί, σε περίπτωση νίκης της Λιθουανίας, όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική.

Το ματς ξεκίνησε με τους «boomers» να τρέχουν και να σκοράρουν με ευκολία (20-11), ωστόσο πολύ γρήγορα η Δομινικανή Δημοκρατία φρόντισε να μειώσει τη διαφορά κάτι το οποίο έξανε ακόμη περισσότερο στο δεύτερο δεκάλεπτο (30-29, 15'). Η αντίσταση που έφερναν οι Δομινικανοί και το σκληρό κάποιες φορές παιχνίδι τους, εκνεύρισαν τους Αυστραλούς κάτι που τους εμπόδισε να πάρουν διαφορά (40-38, ημ.).

Στην τρίτη περίοδο Μιλς και Μπέινς πρωταγωνίστησαν στην ανάκαμψη της ομάδας τους (53-46, 27΄) χωρίς ωστόσο να αισθανθεί σιγουριά. Ο Πάτι Μιλς όμως δεν ήθελε η ομάδα του να αφήσει τον αντίπαλο να ελπίζει και με δικούς του συνεχόμενους πόντους έκανε το 71-60 (34'). Στη συνέχεια και παρά τη διάθεση των Δομινικανών να αντιδράσουν δεν το κατάφεραν.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 40-38, 57-52, 82-76