«Εκτελεστής» Ντε Κολό και η Γαλλία στους «8»

Η Γαλλία με τον Ντε Κολό να δίνει την… χαριστική βολή στην Λιθουανία, κατάφερε να κερδίσει με 78-75 και να πάρει την πρόκριση στους «8» του Παγκοσμίου. Τώρα η πρωτιά με την Αυστραλία

Η Γαλλία από το πρώτο λεπτό έδειξε τις διαθέσεις της και η Λιθουανία το κατάλαβε όταν προηγήθηκε με 4-6 και μέσα στα επόμενα λεπτά, δέχθηκε ένα σερί 16-2 για να βρεθεί στο -12 (20-8 στο 8ο λεπτό), πριν το 26-14 του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Γάλλοι με γρήγορο ρυθμό και εξαιρετική ευστοχία σε δίποντα και τρίποντα, προηγήθηκαν με 28-14 αλλά χαλάρωσαν και οι Λιθουανοί βρήκαν την ευκαιρία να επιστρέψουν μειώνοντας σε 32-27 στο 15ο λεπτό. Όμως και πάλι Φουρνιέ και ΝτεΚολό ήταν εκεί για να δώσουν λύσεις και η Γαλλία να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +10.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «τρικολόρ» αρχικά έδειχναν να… καθαρίζουν όταν προηγήθηκαν με 59-42 στο 24ο λεπτό. Οι Λιθουανοί όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, πήγαν την μπάλα μέσα στην ρακέτα, κυρίως στον Βαλαντσιούνας και προσπάθησαν να μειώσουν, κάτι που έκαναν στο 32ο λεπτό (65-57). Ο Βαλαντσιούνας συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα και οι Λιθουανοί μπόρεσαν να κάνουν την ολική ανατροπή όταν με ένα επιμέρους σκορ 13-2, ισοφάρισαν σε 67-67 ενώ προηγήθηκαν με 68-69 στο 38ο λεπτό. Οι Γάλλοι βρήκαν τις λύσεις για να πάρουν και πάλι προβάδισμα στο σκορ αλλά η Λιθουανία μεώισε σε 76-75 με ½ βολές από τον Βαλαντσιούνας στα 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Ντε Κολό έδωσε την… χαριστική βολή με δίποντα στα 15’’, διαμορφώνοντας το 78-75 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα μιας και η Λιθουανία δεν αξιοποίησε την τελευταία επίθεση με τον Μασιούλις να είναι άστοχος.

Δεκάλεπτα: 26-14, 50-40, 65-54, 78-75.