Κέρδισε, αλλά αποκλείστηκε η Ελλάδα

Κρίμα. Η Ελλάδα κάλυψε στο 4ο δεκάλεπτο, δυο φορές τη διαφορά των 12 πόντων, όμως, δυστυχώς δεν κατάφερε να τη διατηρήσει μέχρι τέλους και η νίκη της με 77-84 είναι χωρίς αντίκρισμα. Στους «8» η Τσεχία, ότι και να συμβεί στον αγώνα ΗΠΑ-Βραζιλία. Αποβλήθηκε -εν μέσω έντονης αμφισβήτησης- ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 5 φάουλ στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Μεγάλη εμφάνιση από τον Νικ Καλάθη.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε με αποφασιστικότητα. Το ορθολογικό σχήμα μα τα δύο γκαρντ, δύο τρίποντα του Νικ Καλάθη και τρομερή άμυνα βρέθηκε στο 2-10 (5'). Ο Μποχάσικ όμως με 8 πόντους ήταν αυτός που μείωσε για λογαριασμό της ομάδας του (12-15, 9').

Η άμυνα της Ελλάδας ήταν απολαυστική, ο Καλάθης έκανε καταπληκτικό παιχνίδι και με τρίποντο του Παπανικολάου η διαφορά πήγε στο +9 (17-26, 15'). Οι Τσέχοι με πρωταγωνιστή τον Άουντα και την άμυνα ζώνης η οποία δυσκόλεψε την Ελλάδα, όχι μόνο «έκοψαν» τη διαφορά αλλά προσπέρασαν κιόλας στο τέλος του ημιχρόνου (33-32).

Η Ελλάδα δεν μπορούσε να βρει λύσεις, το τέταρτο φάουλ του Αντετοκούνμπο αναγκαστικά έφερε μία μικρή χαλάρωση στην άμυνα κι έτσι οι Τσέχοι παρέμεναν μπροστά στο σκορ 42-41 (26'). Επιθετικά οι διεθνείς μας είχαν «πνιγεί» στο άγχος με μοναδική εξαίρεση τον Καλάθη που συνέχιζε να παίζει απίθανα έχοντας βρει συμπαράσταση στον Θανάση Αντετοκούνμπο ο οποίος με 11 δικούς του πόντους σε λιγότερο από ένα πεντάλεπτο έκανε το 49-57 (30').

Η Ελλάδα έφτασε στο επιθυμητό όριο των 12 πόντων στο 32' με 2/2 βολές του Σλούκα. Στη συνέχεια για ακατανόητο λόγο ο ενθουσιασμός μετατράπηκε σε εκνευρισμό. Τεχνική ποινή, αχρείαστα φάουλ, αποβολή του Γιάννη Αντετοκούνμπο (5 φάουλ) και με ψυχραιμία στις βολές οι Τσέχοι μείωσαν σε 61-67 (35'). Ο Μποχάτσικ μείωσε 68-70, αλλά Πρίντεζης και Καλάθης ξεκίνησαν μία τελευταία αντεπίθεση (68-75, 39') χωρίς όμως να υπάρχει χρόνος για κάτι καλύτερο.

12-18, 33-32, 68-70, 77-84