ΗΠΑ - Βραζιλία 89-73: Ασταμάτητη η Team USA και τώρα... Γαλλία!

Το αήττητο στο Παγκόσμιο Κύπελλο κράτησαν οι ΗΠΑ, που νίκησαν την Βραζιλία, ανεβάζοντας «στροφές» στο δεύτερο μέρος. Με Γαλλία στους «8» (11/09, 14:00, ΕΡΤSports), με Αυστραλία οι Τσέχοι (11/09, 16:00, ΕΡΤSports).

Σε ένα... χλιαρό ματς αρχικά, οι ΗΠΑ έδωσαν ενδιαφέρον στο δεύτερο μέρος, όπου και πάτησαν... γκάζι, για να φτάσουν σε διψήφια διαφορά και εν τέλει να πανηγυρίσουν μια ακόμα νίκη, την πέμπτη τους σερί.

Ο Μπενίτε (21π., 4/5τρ.) προσπάθησε με συμπαραστάτες τους Μπαρμπόσα (14π.), Βαρεζάο (14π., 8ρ.) και Χουέρτας (7π., 4ρ., 5ασ.) να... σώσει τη Βραζιλία, αλλά δεν τα κατάφερε.

Highlight της αναμέτρησης η... αποβολή του Άτσο Πέτροβιτς στο 13ο λεπτό, με δεύτερη τεχνική ποινή, μετά από διαμαρτυρία του.

Η ομάδα του Πόποβιτς θα αντιμετωπίσει την Γαλλία (11/09, 14:00, ΕΡΤSports) στα προημιτελικά, ενώ η Τσεχία την Αυστραλία (11/09, 16:00, ΕΡΤSports).

Το ματς

Οι ΗΠΑ βρέθηκαν γρήγορα σε double score (14-7, 5'), αλλά η Βραζιλία πίεζε και έφτασε να μειώσει στο δεκάλεπτο (21-18). Στο 13ο λεπτό, ο Άτσο Πέτροβιτς αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, αλλά η ομάδα του, με πρωταγωνιστή τον Μπενίτε, έφτασε στην ισοφάριση (33-33, 17'). Οι Ουόκερ, Χάρις, Μπράουν και Ουάιτ είχαν τον έλεγχο και ο Μπενίτε έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 43-39, μετά από 2/3 βολές, από το φάουλ που τού έκανε ο Χάρις.

Η ομάδα του Πόποβιτς είχαν τον έλεγχο στο τρίτο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Μίντλετον, πήγαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (59-48, 26'). Η «σελεσάο» προσπαθούσε να μειώσει (59-52, 28'), με τον Σμαρτ να ευστοχεί σε τρίποντο στη λήξη (67-56, 30'). Οι ΗΠΑ έφτασαν στο +21 (83-62, 32'), μετά από βοήθειες των Μπαρνς, Χάρις, Μπράουν, Μίτσελ και Ουόκερ. Η Team USA δεν άφησε το... πόδι από το γκάζι και πανηγυρίσε μια ακόμα άνετη νίκη (89-73).

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-39, 67-56, 89-73.