Έτοιμη για μετάλλιο η «ρόχα», κέρδισε την Πολωνία!

Η πιο έμπειρη Ισπανία… καθάρισε την Πολωνία με 90-78 στον προημιτελικό και μπήκε στη ζώνη μεταλλιών στο Παγκόσμιο, ενώ πλησίασε την πρόκριση στους Ολυμπιακούς. Κορυφαίος ο Ρούμπιο με 19 πόντους και 9 ασίστ.

Μίλησε η εμπειρία και η ποιότητα στο τελευταίο 5λεπτο.

Η Ισπανία… καθάρισε την Πολωνία με 90-78 και έκλεισε θέση για ακόμη μια φορά σε ημιτελικό μεγάλης διοργάνωσης τα τελευταία χρόνια. Η ρόχα πλησίασε και τους Ολυμπιακούς Αγώνες, απλά περιμένει και τα αυριανά ματς των ΗΠΑ με τη Γαλλία και της Αυστραλίας με την Τσεχία (οι Ευρωπαίοι δεν είναι φαβορί για πρόκριση).

Για την ομάδα του Σκαριόλο εξαιρετικός ήταν ο Ρούμπιο με 19 πόντους και 9 ασίστ, ενώ 18 πρόσθεσε ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ.

Στον αντίποδα 19 μέτρησε ο Σλότερ, αλλά δεν είχε βοήθεια. Με 28 ασίστ τέλειωσε το ματς η Ισπανία, ενώ είχε 10/29 τρίποντα.

Το ματς

Με το τρίποντο του Ρούντι οι Ισπανοί κατάφεραν να προηγηθούν στο 5′ με 16-9, αλλά οι Πολωνοί δεν πτοήθηκαν. Με καλάθι του Κούλιγκ στο 9′ εφεραν γρήγορα το ματς στα ίσα. Το σκορ του δεκαλέπτου ήταν 22-18, αφού ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει.

Η Ισπανία με 3 σερί τρίποντα από Χουάντσο Ερνανγκόμεθ και Ρούντι, εκτόξευσαν τη διαφορά στους 10 (38-28), αναγκάζοντας τους Πολωνούς να καλέσουν timeout. H oμάδα του Τέιλορ απάντησε και με τον Χρίτσανιουκ πήγε τη διαφορά στους 2 (39-37) στο 17′. Ο Ρούμπιο με 1/2 βολές έκανε το 46-41 και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (46-41). Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ είχε 14 πόντους στο ημίχρονο με 4/4 σουτ. Η ομάδα του Σκαριόλο είχε 7/14 τρίποντα στο ημίχρονο και ο Χουάντσο μέτρησε 3/3.

O Ρούντι ανέλαβε δράση στην τρίτη περίοδο και με 2 σερί τρίποντο έδωσε προβάδισμα 12 πόντων (56-44) στη ρόχα. Ο Κούλιγκ με τρίποντο έγραψε το 62-52 στο 25′. Ο Σοκολόφσκι βοήθησε πολύ με την είσοδο του και με 4 πόντους, έκανε το 65-58, 2 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου.

Ο Σλότερ με γκολ-φάουλ έκανε το 67-61 στο 31′, αλλά ο Ουίλι Ερναγνκόμεθ με 5 σερί πόντους, έγραψε το 72-61. Ο Βαζίνσκι με όμορφο καλαθι μείωσε σε 76-72, 6 λεπτά για τη λήξη, όμως ο Ερνανγκόμεθ απάντησε για το 79-72, με τους Ισπανούς να κάνουν συνολικά σερί 7-0 και να γράφουν το 87-72 με τον Κλαβέρ. Τελικά δεν είχαν πρόβλημα να φτάσουν στην πρόκριση (90-78).

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-41, 67-58, 90-78

Πηγή: gazzetta.gr