Νίκησε τη Φενέρ στο φινάλε του τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» ο Παναθηναϊκός

Έτοιμος για όλα δείχνει ο φετινός Παναθηναϊκός. Γεμάτος ποιότητα και ενέργεια, κέρδισε πιο άνετα από όσο δείχνει το τελικό 85-80 τη Φενέρ και ξεκινάει με τις ιδανικότερες προϋποθέσεις τη σεζόν.

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε το 1ο τουρνουά στη μνήμη του Παύλου Γιαννακόπουλο για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ. Οι «πράσινοι» για δεύτερη ημέρα έπαιξαν κατά διαστήματα καλή άμυνα και είχαν πλουραλισμό στην επίθεση. Έτσι, επιβλήθηκαν των φιναλίστ της περσινής Euroleague, οι οποίοι παρατάχθηκαν στον τελικό του «Παύλος Γιαννακόπουλος» χωρίς τον Γιαν Βέσελι.

Ο Τσάβι Πασκουάλ παρουσίασε και πάλι έναν καλοστημένο Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, που είχε πλάνο και στόχευση στην επίθεση, αλλά και πολλές λύσεις από τον πάγκο. Στην άμυνα οι αλλαγές σε κάθε σκριν έκαναν ξανά την εμφάνισή τους, με τα... δύσκολα να αφορούν μόνο την αντιμετώπιση του Τζόφρι Λοβέρν, ο οποίος έμοιαζε ασταμάτητος κάτω από το καλάθι. Από εκεί και πέρα, οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν διψήφιους τους Ματ Λοτζέσκι (13π.), Νίκο Παππά (12π.), Ιωάννη Παπαπέτρου (11π.), Στεφάν Λάσμε (10π.), ΝτεΣόν Τόμας (11π.) με τον Νικ Καλάθη να είναι άστοχος, αλλά να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι δημιουργικά. Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισαν και πάλι οι Λοβέρν - Σλούκας (15π. ο καθένας), ενώ βοήθειες έδωσε και ο Μπόμπι Ντίξον (10π.).

Οι «πράσινοι» άρχισαν πολύ καλά το παιχνίδι (10-4 στο 4') με σωστά «διαβάσματα» στην επίθεση και καλές άμυνες του Ιωάννη Παπαπέτρου. Το μομέντουμ των γηπεδούχων κράτησε σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο (22-15 στο 10'), με τον Ματ Λοτζέσκι να είναι εξαιρετικός επιθετικά με 8 πόντους και δημιουργίες. Θέληση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ήταν να βρει τρίποντα, με τον Τσάβι Πασκουάλ να έχει σχεδιάσει τα κατάλληλα συστήματα για τους παίκτες του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς «ακούμπησε» την μπάλα στον Τζόφρι Λοβέρν, ο οποίος έβαλε προβλήματα στην «πράσινη» ρακέτα, με τη Φενέρμπαχτσε να ισορροπεί το παιχνίδι (27-28 στο 15'). Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου οι δύο ομάδες πήγαιναν... χέρι - χέρι (42-41 στο 20'), με τον Στεφάν Λάσμε να έχει 8 πόντους και τον Κώστα Σλούκα να ξεχωρίζει ξανά (10π.). Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν 15 ασίστ (6ασ. ο Νικ Καλάθης).

Με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια ο εύστοχος Λοτζέσκι και ο... δημιουργός Καλάθης κρατούσαν τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ σε θέση οδηγού (51-46 στο 25' και 55-50 στο 27'). Το 4ο φάουλ του Καλάθη έφερε διαμαρτυρίες στον πάγκο, όμως όλοι ηρέμησαν βλέποντας τον Νίκο Παππά να βγαίνει μπροστά και να βάζει δύο τρίποντα, φτάνοντας ο ίδιος τους 10 πόντους. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με ένα απίθανο buzzer beater του Λεκαβίτσιους από το κέντρο για το 68-62.

Οι... βουτιές του Παππά και του «Λέκα» στην άμυνα για κάθε μπάλα ξεσήκωσαν το ΟΑΚΑ και οι πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν στο +10 (72-62 στο 32'), «αγκαλιάζοντας» τη νίκη. Παρά τη... ζημιά του Λοβέρν οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν τον αγώνα (78-70 στο 36' και 82-72 στο 38'), μέχρι το τελικό 85-80, που οδήγησε στην «πράσινη» κατάκτηση του πρώτου «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Τα Δεκάλεπτα: 22-15, 42-41, 68-62, 85-80.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Τσάβι Πασκουάλ): Τόμας 11, Λάνγκφορντ 5, Λάσμε 10, Παπαπέτρου 11, Παππάς 12, Γκιστ 2, Λεκαβίτσιους 6, Λοτζέσκι 13, Καλάθης 8, Αντετοκούνμπο 3, Μήτογλου 4.

Φενέρμπαχτσε (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Μέλι 7, Μαχμούτογλου 2, Ένις 9, Κάλινιτς 7, Σλούκας 15, Γκούντουριτς 4, Γκιουλέρ, Ντίξον 10, Ντουβερίογλου 7, Ντατόμε 4, Λοβέρν 15.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του 1ου τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος»