Ήττα από την Εφές για τον νωθρό Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός για 25 περίπου λεπτά παραδόθηκε στον ρυθμό της Αναντολού Εφές, βελτίωσε την εικόνα του μέχρι το τέλος του αγώνα, όμως δεν απέφυγε την ήττα (78-70) στο πρώτο παιχνίδι του «Gomelsky Cup» της Μόσχας.

Στο πρώτο του φιλικό επί ρωσικού εδάφους ο Ολυμπιακός είδε την Αναντολού Εφές να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ. Η τουρκική ομάδα είχε επιβάλει πλήρως το παιχνίδι της και έφτασε τη διαφορά μέχρι και τους 25 πόντους (59-34, 27'). Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να μειώσουν μέχρι τους 7 πόντους (72-65, 38'), χάρη στην άμυνά τους, όμως στο φινάλε του αγώνα γνώρισαν την ήττα με 78-70. Έτσι, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο του αγώνα ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ούνικς Καζάν, στον μικρό τελικό του «Gomelsky Cup» (30/09, 16:00).

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η Εφές είχε καταφέρει να πάρει τα ηνία, με μπροστάρη τον Σίμον (7-4, 4'). Ο Τίμπορ Πλάις ανέλαβε δράση και με 7 προσωπικούς πόντους ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (14-4, 7'), με τον Ολυμπιακό να είναι άστοχος. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ βρήκαν λύσεις με Μιλουτίνοφ και Στρέλνιεκς και μείωσαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου σε 21-15.

Ο Ροντερίγκ Μπομπουά μπήκε... ορεξάτος στο δεύτερο δεκάλεπτο και ανέβασε τη διαφορά, εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Ολυμπιακού (28-17, 13'). Ο Γάλλος συνέχισε να είναι... ζεστός και με τη βοήθεια του Άντερσον η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο (32-19, 15'), με τον Ολυμπιακό να έχει πολλές λάθος επιλογές στην επίθεση. Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τον Ολυμπιακό στη συνέχεια. Μοερμάν και Ντάνστον εκμεταλλεύτηκαν τα ερυθρόλευκα λάθη και η διαφορά... ξέφυγε (42-21, 18'). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μειώσει, αλλά η διαφορά έμεινε σε υψηλά επίπεδα για το 51-28 της Εφές, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Αταμάν συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά με τον Μοερμάν (55-30, 23'). Η διαφορά παρέμενε στα ίδια επίπεδα, με την Εφές να ελέγχει την κατάσταση χάρη στον Άντερσον (59-34, 27'). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, όμως. Ο Βεζένκοφ ανέλαβε δράση και με προσωπικές προσπάθειες μείωσε σε 63-47 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός είχε πάρει τον ρυθμό του αγώνα και με τους Μιλουτίνοφ-Λεντέι να σκοράρουν κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (66-57, 33'). Οι Τούρκοι πήραν.. ανάσα και ανέβασαν τη διαφορά εκ νέου σε διψήφια επίπεδα (72-59, 36'). Ο Ολυμπιακός, όμως αντέδρασε ξανά και μείωσε με τους Μιλουτίνοφ και Βεζένκκοφ (72-65, 38'). Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε η κατάσταση, με την Εφές να φτάνει στην νίκη, στην πρεμιέρα του «Gomelsy Cup».

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 51-28, 63-47, 78-70.

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 2 (7 ασίστ), Μπομπουά 14(2), Μπαλμπάι, Μπιρσέν 2, Μότουμ, Σανλί 2, Μοερμάν 15(3), Πλάις 11 (1), Μίτσιτς 6, Άντερσον 7(1), Ντάνστον 10, Σιμόν 9.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Ουίλιαμς Γκος 4, Τολιόπουλος, Τουπάν 3, Τίμα 10(2), Μιλουτίνοφ 13(1), Βεζένκοφ 12(1), Πρίντεζης, Μάντζαρης 2, Μπόγρης 1, Λεντέι 13(1 τρ, 6 ριμπ).

Aπό: sdna.gr