Έκανε... πρόβα στην Ρόδο ο Παναθηναϊκός

Παρά τις πέντε απουσίες, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε στη Ρόδο του Κολοσσού με 88-78 και διατήρησε το αήττητο στην Basket League (16-0) παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας. Καλύτεροι Μήτογλου, Λεκαβίτσιους με το βλέμμα στην Γκραν Κανάρια.

Τελικά το είχε... η μοίρα του αυτό το ματς να διεξαχθεί με πολλές απουσίες! Δεν έφταναν οι μόνιμες των Παππά, Λοτζέσκι, εκείνες των Καλάθη, Παπαπέτρου που προστέθηκαν μετά το ματς με την Χίμκι, ήρθε και η γρίπη του ΝτεΣόν Τόμας για να «δέσει» το «πράσινο» γλυκό. Ουσιαστικά με έξι παίκτες «μείον» θα έπαιζε ο Παναθηναϊκός στα τέλη του περασμένου Νοέμβρη που αναβλήθηκε το παιχνίδι (Καλάθης, Τόμας, Μήτογλου, Γκιστ, Βουγιούκας και Λάσμε) με πέντε παίκτες «μείον» έπαιξε τώρα.

Εν ολίγοις πολύ κακό για το τίποτα! Κι όλα αυτά την ώρα που ο Κολοσσός Ρόδου στερήθηκε για ένα ημίχρονο τις υπηρεσίες του... ταξιδιώτη Δημήτρη Μαυροειδή! Ο διεθνής σέντερ μπορεί να αγωνίστηκε αργά χθες το βράδυ με την Εθνική ομάδα, αλλά πρόλαβε να αλλάξει δύο αεροπλάνα και να δώσει το «παρών» στο ματς, έστω και στο δεύτερο μισό του αγώνα. Αν μη τι άλλο αξιοθαύμαστη η προσπάθειά του!

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επικρατήσει στη Ρόδο απέναντι στον αξιόμαχο Κολοσσό (88-78) και αυτό χάρη στην καλή του άμυνα στο δεύτερο μισό του αγώνα, όταν και πήρε διψήφια διαφορά πόντων, τόσο στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όσο και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Ο Ντίνος Μήτογλου ήταν εκείνος που... έκοβε και έραβε σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ έχοντας 16 πόντους, 15 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ οι Λεκαβίτσιους (18π.) και Κιλπάτρικ (14π.) φρόντισαν να «καθαρίσουν» με τη νίκη και την διαφορά. Ειδικά όταν ο Κολοσσός έδειχνε... πολύ σκληρός για να παραδώσει τα όπλα. Κατάφερε να είναι μέσα στο ματς μέχρι το 29' (61-61) αλλά ένα σερί 13-0 του Παναθηναϊκού μέχρι το 33' (74-61) ήταν αρκετό για να διαγράψει τον τελικό νικητή στο ματς.

Πλέον οι «πράσινοι» κοιτάζουν ολοκληρωτικά το «must win» παιχνίδι με την Γκραν Κανάρια την ερχόμενη Πέμπτη (28/2) στο Λας Πάλμας, όπου θα ψάξουν την δεύτερη εκτός έδρας νίκη τους στην EuroLeague προκειμένου να διατηρηθούν «ζωντανοί» στην υπόθεση της πρόκρισης στα playoffs.

Το ματς

Ο Ρικ Πιτίνο αναγκάστηκε να ξεκινήσει το ματς με άμυνα «ζώνης» λόγω των πολλών απουσιών αλλά με το 10-2 των «πράσινων» οι παίκτες του Κολοσσού άρχισαν να «βομβαρδίζουν» ακατάπαυστα έξω από τη γραμμή των 6.75 μέτρων. Είναι χαρακτηριστικό ότι έκλεισαν το ημίχρονο με 7/9 τρίποντα, έχοντας τον Μπράουνινγκ σε εξαιρετική μέρα με 3/3 σε αυτό το διάστημα. Με τέτοιο ποσοστό, και παρά το γεγονός ότι τα ριμπάουντ ήταν υπόθεση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, οι Ροδίτες μπόρεσαν να τελειώσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (29-24) και να βάλουν σε προβληματισμό το «τριφύλλι».

Μάλιστα η διαφορά των πέντε πόντων έμεινε μέχρι και το 12' (35-30) αλλά στη συνέχεια, οι κυπελλούχοι Ελλάδας ανέβασαν την ένταση στην άμυνα, ο Λεκαβίτσιους πήρε προσπάθειες και φρόντισε να συμπληρώσει επάξια τον εξαιρετικό Ντίνο Μήτογλου, ο οποίος έκανε όλες τις δουλειές στο παρκέ. Μέσα σε έξι λεπτά ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε ένα επιμέρους 16-6 και μετέτρεψε το -5 (35-30) σε +5 (46-41) λίγο πριν από το το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (47-43). Ο Μήτογλου είχε 10 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε αυτό το διάστημα (!) ενώ άλλους 10 πόντους είχε ο Λούκας Λεκαβίτσιους. Οι «πράσινοι» μέτρησαν στο πρώτο μισό του αγώνα 16/26 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 9/15 βολές, 24 ριμπάουντ (12αμ.-12επ.), 13 ασίστ και 5 λάθη, ενώ ο Κολοσσός (Τσούπκοβιτς 12π. με 4/4δίπ., 1/1τρ., Μπράουνινγκ 11π.) είχε 9/16 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 4/6 βολές, 13 ριμπάουντ (12αμ.-1επ.), 8 ασίστ και 6 λάθη.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν αρκετά νωθρό και για τις δύο ομάδες. Η αστοχία ήταν το κύριο στοιχείο του αγώνα, αφού αμφότερες οι ομάδες έβρισκαν σκορ περισσότερο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Ο Παναθηναϊκός ωστόσο παρέμεινε «σφικτός» στην άμυνα και με τον Μήτογλου να... συνεχίζει από εκεί που είχε σταματήσει, προηγήθηκε με 10 πόντους (58-48) στο 28'. Όμως το τελευταίο δίλεπτο έγινε... ροντέο χάρη στα εκατέρωθεν τρίποντα! Ο Κιλπάτρικ από τη μία και οι Δημάκος-Παπαδάκης από την άλλη ήταν οι εκφραστές των μακρινών σουτ! Ο Κολοσσός με ένα επιμέρους 13-3 έφερε το ματς στα ίσια (61-61) αλλά με ένα 5-0 των «πρασίνων» το δεκάλεπτο έκλεισε στο 61-66.

Το σερί των φιλοξενούμενων έφτασε στο 13-0 με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους 13 πόντους (61-74) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Κάπου ολοκληρώθηκε και το παιχνίδι για λογαριασμό των «πρασίνων» οι οποίοι διατήρησαν το αήττητο στην Basket League και διατηρήθηκαν μόνοι, πρώτοι, στον πίνακα της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 43-47, 61-66, 78-88

Από:gazzeta.gr