Ματσάρα στο ΟΑΚΑ και... 1-0 με υπογραφή Θίοντορ!

Με μια βολή του Τζόρνταν Θίοντορ, 1.3'' πριν το φινάλε, η ΑΕΚ έκαμψε την αντίσταση του Προμηθέα σε ένα συγκλονιστικό ματς στο ΟΑΚΑ.

Αν η αρχή είναι το ήμισυ του παντός τότε η σειρά των ημιτελικών ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Προμηθέα θα μας προσφέρει πολλές συγκινήσεις. Το πρώτο ματς ήταν συγκλονιστικό με την ομάδα του Λούκα Μπάνκι να... ματώνει μέχρι να κάμψει την αντίσταση των φιλοξενούμενων και να κάνει το 1-0. Μάλιστα, αν οι παίκτες του Γιατρά ήταν λίγο πιο ψύχραιμοι στο φινάλε, ενδεχομένως να είχαν κάνει και το «break». Τελικά, τα πάντα κρίθηκαν στην εύστοχη βολή του Θίοντορ, 1.3'' πριν το φινάλε!

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Προμηθέας εκμεταλλευόμενος την ευχέρεια του στα επιθετικά ριμπάουντ μπήκε δυνατά (10-2 στο 3') αλλά η ΑΕΚ σταδιακά ανέτρεψε την κατάσταση. Οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν ρήγματα προς το αντίπαλο καλάθι και με τον Σαντ-Ρος να παίρνει «φωτιά» πέρασε μπροστά. Ο Κουβανός περιφερειακός είχε ήδη 16 πόντους με 7/7 σουτ ως το 13ο λεπτό κι η «Ένωση» προηγήθηκε με 36-27.

Η ομάδα της Πάτρας έδειχνε να έχει βγει εκτός ρυθμού αλλά τα τρίποντα του Λίποβι σε συνδυασμό με την είσοδο του Παρκς τη βοήθησαν να μείνει στη διεκδίκηση της νίκης. Οι φιλοξενούμενοι πήραν 16 πόντους από δεύτερες επιθέσεις μετά τα εννιά επιθετικά ριμπάουντ που είχαν ως το 18' και πλησίασαν στο καλάθι (41-39).

Ο Λαρεντζάκης ήταν αυτός που ανέλαβε να... ξεκολλήσει την ΑΕΚ και τη βοήθησε να μείνει μπροστά, φτάνοντας τους 15 πόντους ως το φινάλε του ημιχρόνου. Βέβαια, οι παίκτες του Γιατρά συνέχισαν να χτυπούν μέσα στο «ζωγραφιστό» και να παίρνουν εύκολους πόντους από τη γραμμή των βολών. Είναι χαρακτηριστικό ότι είχαν 14/20 ως την ανάπαυλα...

Το buzzer-beater τρίποντο του Θίοντορ στο φινάλε του πρώτου μέρους δεν φάνηκε να βοηθάει ιδιαίτερα στο ψυχολογικό κομμάτι την ΑΕΚ, η οποία όπως και στο ξεκίνημα του αγώνα έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο έκανε κακό start.

Οι παίκτες του Γιατρά, αντιθέτως, μπήκαν φουριόζοι και με δύο διαδοχικά τρίποντα (από Μπράουν και Γκίκα), ολοκλήρωσαν επιμέρους 10-2 και προηγήθηκαν με 57-54 (23'). Ο Προμηθέας μετρούσε 7/16 σουτ έξω από τα 6μ75 σε εκείνο το σημείο. Το παιχνίδι έγινε άναρχο με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλές βιαστικές επιθέσεις, με αποτέλεσμα να δούμε και αρκετό μπασκετικό «ξύλο».

Το αντιαθλητικό του Χολ, βοήθησε την ΑΕΚ να ανατρέψει την κατάσταση! Επίσης, ο Χάντερ που ήταν παροπλισμένος λόγω των γρήγορων φάουλ βοήθησε κι οι γηπεδούχοι με σερί 8-0 προηγήθηκαν με 65-59 (27'). Ο Αμερικανός ψηλός της «Ένωσης» σημείωσε 6 πόντους στην τρίτη περίοδο (είχε 4 σε όλο το πρώτο ημίχρονο), ενώ «διψήφιος» έγινε κι ο Θίοντορ, ο οποίος ανέβασε την απόδοση του.

Αποτέλεσμα ήταν η ΑΕΚ να προηγηθεί για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (71-61) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Γιατρά, όμως, συνέχισαν να «εκτελούν» από τα 6μ75 και ξεκίνησαν την περίοδο με 4/7 τρίποντα(!). Κάπως έτσι με επιμέρους 16-2, ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση και προηγήθηκαν με 77-73 (36').