Κατάρρευση και ήττα για τον ΠΑΟΚ

Ανάλογη εξέλιξη με την αναμέτρηση της πρώτης αγωνιστικής και την εντός έδρας ήττα από τη Μπεσίκτας είχε το ματς στην Ουγγαρία, όπου ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε (76-66) από τη Σομπατέλι.

Ένα κακό τέταρτο δεκάλεπτο, με πολλά χαμένα ριμπάουντ, πολλές άστοχες βολές (σε όλη τη διάρκεια του ματς) και κάποια λάθη έδωσαν την ευκαιρια στους γηπεδούχους να κάνουν το αγαπημένο τους παιχνίδι, να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο και να ξεφύγουν, φτάνοντας στην πρώτη τους νίκη, σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που ξεκίνησε με 0/2 τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις. Το επιμέρους 26-16 μαρτυρά την εξέλιξη της τελευταίας περιόδου, η οποία ειχε ανάλογη εξέλιξη με αυτή του πρώτου ματς των "ασπρόμαυρων".  O MVP

Δεν χωρά αμφιβολία ότι ο Περλ έκανε τεράστια ζημιά στον ΠΑΟΚ, αφού ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα. Πέτυχε 23 πόντους, έτρεξε, σκόραρε από κάθε σημείο του παρκέ και ταλαιπώρησε πολύ την άμυνα του "δικεφάλου".

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ άστοχος από τη γραμμή των βολών, παρά το γεγονός ότι είχε 7 περισσότερες από τους γηπεδούχους. Η στόχευση στο low post απέδωσε στα δίποντα (17/33), όχι όμως και στις βολές με αυτο το "απαγορευτικό" 44% (8/18).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Σομπατέλι ξεκίνησε το ματς έχοντας ξεκάθαρη πρόθεση να τρέξει και να ταλαιπωρήσει τον ΠΑΟΚ στο ανοιχτό γήπεδο, ωστόσο ο "δικέφαλος" (χωρίς τον Σχίζα στην αποστολή) φάνηκε διαβασμένος στο συγκεκριμένο κομμάτι. Είχε καλές επιστροφές στην άμυνα, ενώ στην μπροστινή πλευρά του παρκέ είχε υπομονή στο παιχνίδι του με καλή κυκλοφορία μπάλας και συνεχή στόχευση στο low post. Αυτή η υπομονή έφερε ένα μικρό προβάδισμα αρχικά στον ΠΑΟΚ (9-13), ο οποίος στη συνέχεια βρήκε σκορ και από μακριά χάρη σε δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μπεστ και κατάφερε να ξεφύγει προσωρινμά (11-20). Μία αμυντική αδράνεια του "δικεφάλου", όμως, έφερε ένα 5-0 των γηπεδούχων που κατάφεραν να μειώσουν σε 16-20 στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Ούγγροι συνέχισαν την αντεπίθεσή του στο δεύτερο δεκάλεπτο και ολοκλήρωσαν την ανατροπή "γράφοντας" ένα 10-0 δια χειρός Φιλιποβίτι που με τρίποντο έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους (21-20), υποχρεώνοντας τον Φλεβαράκη να καλέσει τάιμ άουτ. Αυτό φαίνεται ότι απέδωσε για τον "δικέφαλο", που επανέφερε την ηρεμία στο παιχνίδι του, χτύπησε στο κεντρικό πικ εν ρολ και πέρασε την μπάλα στο low post, επαναφέροντας έτσι και την τάξη για νέο προβάδισμα (26-30) στο 15'. Ακολούθησε ένα "νεκρό" διάστημα επιθετικά για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έμεινε για 4' χωρίς καλάθι, χωρίς όμως αυτό να αξιοποιηθεί από τη Σομπατέλι, η οποία πέρασε μεν μπροστά (32-30), ωστόσο το τρίποντο του Εγκεκέζε έδωσε ξανά τα ηνία στον ΠΑΟΚ στο τέλος του ημιχρόνου (32-36).

Οι γηπεδούχοι είχαν τον Περλ σε πολύ καλή βραδιά, ο οποίος έφτασε τους 12 πόντους και έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του (41-39) στο 23', ωστόσο ο ΠΑΟΚ δια χειρός Τσόχλα με 5 σερί πόντους είχε συνεχώς την απάντηση ανακτώντας τα ηνία του αγώνα. Με συνεχόμενα τρίποντα απο τις δύο ομάδες, με τον Περλ από τη μία (έφτασε τους 17 πόντους) και τα διαδοχικά τρίποντα των Σμιθ και Εγκεκέζε από την άλλη (ο ΠΑΟΚ σούταρε με 44% πίσω από τα 6,75μ. σε εκείνο το σημείο) , το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια για να καταλήξει σε... ασπρόμαυρα στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (55-56).

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ άστοχος στην αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου, ενώ μολονότι η άμυνα ζώνης του Φλεβαράκη δυσκόλευε τους γηπεδούχους, δεν απέδιδε καθώς οι "ασπρόμαυροι" έχαναν τα ριμπάουντ. Η επιμονή στην άμυνα, όμως, έφερε ένα 4-0 των φιλοξενούμενων που μείωσαν σε 63-62 στο 36'. Τα χαμένα ριμπάουντ και οι 9 χαμένες βολές (7/16) ωστόσο στοίχισαν στον ΠΑΟΚ, ενώ αξιοποιήθηκαν από τους γηπεδούχους που ξέφυγαν με +10 72-62 στο 38' και κάπου εκεί ολα τελείωσαν για τον ΠΑΟΚ που πέτυχε μόλις 10 πόντους στην τελευταία περίοδο.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν γέμισε η Savaria Arena, ωστόσο οι φίλοι της Σομπατέλι βοήθησαν αρκετά την ομάδα τους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κρέιτς, Καστίγιο, Μάτετσεκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20, 32-36, 50-56, 76-66

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Σομπατέλι θα αντιμετωπίσει τη Σαραγόσα στις 30 Οκτωβρίου στην Ισπανία, ενώ μία μέρα νωρίτερα (29/10) ο ΠΑΟΚ θα υποδεχτεί τη Νεπτούνας (20:00).

Από: sport24.gr