Ο Προμηθέας απέκλεισε τον Παναθηναϊκό!

Ο Προμηθέας έριξε τη μεγάλη «βόμβα» στα προημιτελικά του κυπέλλου, καθώς επικράτησε του Παναθηναϊκού στην Πάτρα με 81-79 και πήρε την μεγάλη πρόκριση για τα ημιτελικά. Άστοχος ο Τζόνσον σε τρίποντο στην εκπνοή.

Ήταν καλύτερη ομάδα και το άξιζε πέρα για πέρα! Ο Προμηθέας όχι μόνο δεν φοβήθηκε, όχι μόνο κοίταξε στα μάτια το φαβορί, αλλά φρόντισε να γίνει το «αφεντικό» του παρκέ στην Πάτρα και να πάρει ιστορική πρόκριση για τις 4 καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου.

Από τη πρώτη στιγμή του ματς μέχρι και το τέλος, οι Πατρινοί ήταν εκείνοι που έλεγχαν το ματς και κρατούσαν την τύχη στα χέρια τους. Βέβαια στην τελευταία επίθεση ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να «αποδράσει» με την πρόκριση, αλλά το... ανενόχλητο τρίποντο του Ουέσλι Τζόνσον δεν βρήκε στόχο και οι «πορτοκαλί» έφτασαν σε μια τεράστια πρόκριση.

Ο Λάνγκστον Χολ με 15 πόντους ήταν εκείνος που «υπέγραψε» τη νίκη της ομάδας, ευστοχώντας και στο καλάθι της νίκης στα 16'' πριν από το τέλος του αγώνα. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Οκτάβιους Έλις (15π., 6ριμπ.) στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων και ο Δημήτρης Αγραβάνης (15π., 6ριμπ.) Από τον Παναθηναϊκό ο Νικ Καλάθης προσπάθησε να... σώσει την κατάσταση στο τέλος (23π., 6ασ.) αλλά σε αυτό το ματς ήταν... απελπιστικά μόνος του. Ειδικά μετά και τον σύντομο τραυματισμό του Τζίμερ Φριντέτ που τον άφησε εκτός παρκέ για 33 λεπτά.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε στο ξεκίνημα του ματς να τρέξει και να ανοίξει το παιχνίδι στην Πάτρα ωστόσο το κατάφερε μόλις για τρία λεπτά, όταν και προηγήθηκε με 8-2. Έκτοτε τα πάντα άρχισαν να αλλάζουν και η πλάστιγγα να γέρνει στη μεριά των γηπεδούχων. Ο Λάνγκστον Χολ ήταν εκείνος που έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης για λογαριασμό της ομάδας του και σταδιακά άρχισε να αλλάζει η εικόνα της αναμέτρησης.

Από τη μία πλευρά, ο Προμηθέας παρουσιάστηκε ιδιαίτερα διαβασμένος, έτοιμος και χωρίς κανέναν φόβο απέναντι στο μεγάλο φαβορί. Αποτέλεσμα; Να παρουσιάσει όμορφο μπάσκετ στο παρκέ, καλές συνεργασίες, με τους Ρόμπινσον και Αγραβάνη να παίρνουν την σκυτάλη από τον συμπαίκτη τους στο σκοράρισμα. Όλα αυτά ήταν απόρροια της άμυνας «ζώνης» με την οποία ο Γιατράς είχε «κλειδώσει» την «πράσινη» επίθεση.

Στη λήξη του δεκαλέπτου ο Προμηθέας είχε πάρει τα ηνία στο σκορ (20-19) και με ένα επιμέρους 11-1 προηγήθηκε με 10 πόντους διαφορά (31-21) στο 14'. Αυτό ήταν και το κομβικό σημείο του πρώτου ημιχρόνου, αφού ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 33-27. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι το ίδιο συγκεντρωμένοι, ενώ ο εκνευρισμός είχε... διοχετευτεί για τα καλά στο «τριφύλλι» που έμοιαζε... εκτός τόπου και χρόνου. Μάλιστα ο δείκτης της διαφοράς έφτασε και στο +15 για τους Πατρινούς (44-29) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (47-35).

Ένα ημίχρονο όπου οι παίκτες του Γιατρά είχαν 11/17 δίποντα (65%), 5/10 τρίποντα (50%) ενώ ο Παναθηναϊκός μόλις 13/36 εντός παιδιάς, εκ των οποίων 9/22 δίποντα (40%) και 4/14 τρίποντα (28%), Επίσης οι γηπεδούχοι είχαν κερδίσει η μάχη των ριμπάουντ (18-13) ενώ έπαιξε ρόλο και η απουσία του Φριντέτ ο οποίος είχε υπέστη τράβηγμα στην γάμπα και αγωνίστηκε μόλις επτά λεπτά.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Μπορεί ο Παναθηναϊκός να προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς, αλλά ο Έλις με 11 σερί πόντους είχε στήσει το δικό του πάρτι κάτω από το «πράσινο» καλάθι! Όσο και αν η ομάδα του Πεδουλάκη έκανε προσπάθεια να πλησιάσει, ο Αμερικανός σέντερ είχε τις «απαντήσεις» και κρατούσε το σταθερό προβάδισμα για τον Προμηθέα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 61-56 στο 29' αλλά το buzzer beater τρίποντο του Φίλερ με τη λήξη της 3ης περιόδου έφερε και πάλι την διαφορά στο +8 (64-56).

Αντίθετα στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός δυνάμωσε αρκετά στην άμυνα, υπήρχαν αλληλοκαλύψεις και κάπως έτσι άρχισε να «ροκανίζει» την διαφορά. Με μπροστάρη τον Ντεσόν Τόμας και τον Ουέσλι Τζόνσον να είναι... παντού στην άμυνα, ο Εξάστερος γύρισε το ματς και προηγήθηκε με 69-68 με ένα 13-4 από το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Όμως ένα τρίποντο του Μπαμπ έφερε και πάλι τον Προμηθέα στο 71-69. Στη συνέχεια το ματς ήρθε στα ίσια (73-73) μέχρι που ο Χολ ευστόχησε και στην ίδια φάση ο Καλάθης έκανε φάουλ στον Έλις ο οποίος με 2 βολές έφερε την ομάδα του στο +4 (77-73).

Ο Φίλερ με φόλοου κάρφωμα «έγραψε» το 79-73 στο 39' και όλα φάνηκε να τελειώνουν. Όμως ο Καλάθης με δύο σερί τρίποντο ισοφάρισε σε 79-79 στα 34''. Ο Χολ με «σλάλομ» και λέι απ στα 16'' έκανε το 81-79 αλλά στην τελευταία επίθεση οι «πράσινοι» έχασαν την ευκαιρία για το τρίποντο της πρόκρισης με τον Ουέσλι Τζόνσον να αστοχεί στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 47-35, 64-56, 81-79

Από: Gazzetta.gr