Team Calathes - Team Maciulis 104-109

Σούπερ θέαμα, καρφώματα και εντυπωσιακές φάσεις στην.... μάχη της Team Calathes με την Team Maciulis Με τον Λιθουανό και τους συμπαίκτες του να φτάνουν στη νίκη με 104-109.

Με τον πιο θεαματικό τρόπο ολοκληρώθηκε το 24ο All Star Game του ΕΣΑΚΕ. Το κλειστό «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου φιλοξένησε μερικά από τα μεγαλύτερα αστέρια του ελληνικού μπάσκετ, με τους Νικ Καλάθη και Γιόνας Ματσιούλις να είναι οι αρχηγοί των ομάδων που προσέφεραν θέαμα στο κλειστό.

Ανάμεσα στα αστέρα που πάτησαν παρκέ στο Ηράκλειο ήταν ο Ντίνος Μήτογλου, ο Τζίμερ Φριντέτ, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης, ο Όλιβερ Χάνλαν, ο ΝτεΣόν Τόμας, ο Ταϊρίς Ράις, ο Κόνερ Φράνκαμπ, ο Τσέις Φίλερ, κατάφεραν να κερδίσουν το πιο θερμό χειροκρότημα του κόσμου που απόλαυσε ένα «γεμάτο» δίωρο γεμάτο δράση και πολύ όμορφες φάσεις.

Όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος του -απολαυστικού- αγώνα στα «Δύο Αοράκια» από τα πρώτα λεπτά οι άμυνες ήταν... απούσες, με τους παίκτες των δύο ομάδων να προσφέρουν σούπερ θέαμα με τα καρφώματά τους. Η ομάδα του Ματσιούλις πήρε προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά με μπροστάρη τον Ντίνο Μήτογλου και τον Γιώργο Παπαγιάννη, όμως η ομάδα του Καλάθη κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ με τον Σαμάρντο Σάμουελς μπροστάρη (38-42). Φριντέτ και Ματσιούλις σκόραραν και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πλαισιώνοντας τον Μήτογλου και παρά το κρεσέντο των Σάμουελς, Καββαδά και Καλάθη η ομάδα του Λιθουανού άσου κράτησε το προβάδισμα για το 59-63 του πρώτου μέρους.

Η ομάδα του Ματσιούλις διατήρησε το προβάδισμά της και στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, παρά τις προσπάεθες του ΝτεΣόν Τόμας ο οποίος είχε πάρει... φωτιά. Η ομάδα του Λιθουανού παρέμενε σε θέση οδηγού για το 84-87 της τρίτης περιόδου. Η κυριαρχία της ομάδας του αρχηγού της ΑΕΚ συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να παραμένει σε υψηκλά επίπεδα με τον Μήτογλου να συνεχίζει να χαρίζει θέαμα και την ομάδα του να φτάνει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 38-42, 59-63, 84-87, 104-109.

Πηγή: Sdna.gr