Γαλαζοκίτρινη νίκη στην πρεμιέρα

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στην τέταρτη και τελευταία χρονικά αναμέτρηση για την 1η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, μετά την νίκη του επί του Απόλλωνα με 78-72, σε αναμέτρηση που έγινε το βράδυ της Κυριακής (14/10) στο Λευκόθεο στάδιο. Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα μέσα στο παρκέ για το θετικό αποτέλεσμα, με τον ΑΠΟΕΛ να φεύγει με το ροζ φύλλο αγώνος. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Τζον Ο’Μπράιαν (17 πόντοι, 1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασσίστ) και Κίτον Γκραντ με 21 πόντους (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασσίστ). Από τον Απόλλωνα διακρίθηκε ο Στέφανος Ηλιάδης (21 πόντοι, 4 τρίποντα, 3 ασσίστ).

Με λέι απ του Ο’Μπράιαν ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ, με τον Απόλλωνα να απαντάει με τέσσερις πόντους του Χάρπερ. Έπειτα οι γηπεδούχοι με ένα σερί δέκα πόντων (έξι ο Γκράχαμ, από δύο οι Ο’Μπράιαν-Γκράντ) έφεραν το σκορ στο 12-4. Μέχρι το 4’ ο Απόλλων μείωσε σε 12-9, έπειτα από τρίποντο του Ντόβιντας και δύο πόντους του Στέφανου Ηλιάδη, ενώ το σκορ στο 7:30 οδηγήθηκε στο 21-13. Ένα λεπτό πιο μετά οι «γαλαζοκίτρινοι» έφεραν την διαφορά στους δέκα (25-15), με τον Ντόβιντας να σημειώνει λίγο πιο μετά πέντε πόντους και να μειώνει σε 25-20. Πριν την ολοκλήρωση της περιόδου ο Γκράντ με λέι απ έκανε το 27-20.

Με δύο διαδοχικά τρίποντα από τους Ντόβιντας και Στέφανο Ηλιάδη μπήκε στην Β’ περίοδο ο Απόλλων, μειώνοντας στο 11’ σε 27-26. Ενάμιση λεπτό πιο μετά το σκορ ήταν στο 30-29, για να ακολουθήσουν οκτώ διαδοχικοί πόντοι από τον ΑΠΟΕΛ (τέσσερις ο Ζντράβιτς, από δύο οι Γκράντ-Τζάξον) που έφεραν το σκορ στο 38-29 για τους γηπεδούχους. Στο 17’ το σκορ ήταν στο 42-33, ενώ ακολούθησαν έξι πόντοι για τους «γαλάζιους» (τρίποντο ο Στέφανος Ηλιάδης, δύο ο Στυλιανού, ένα ο Ντόβιντας), με την διαφορά να μειώνεται στους τρεις (42-39). Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Ο’Μπράιαν με δύο ελεύθερες βολές έφερε το σκορ στο 44-39.

Δυναμικά μπήκε στο Γ’ δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ που σημείωσε επτά σερί πόντους (πέντε ο Ο’Μπράιαν, δύο ο Λοϊζίδης) οδηγώντας το σκορ στο 51-39. Στο 24’ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 55-41, ενώ ενάμιση λεπτό πιο μετά η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ανέβηκε στους δεκαεπτά (60-43). Με την ολοκλήρωση της περιόδου ο Απόλλωνας μείωσε σε 66-51.

Από δύο πόντους σημείωσαν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (Ζντράβιτς για ΑΠΟΕΛ, Χάρπερ για Απόλλωνα) με το σκορ να πηγαίνει στο 68-53. Έπειτα ο Νέιλορ με έξι πόντους μείωσε για τον Απόλλωνα σε 68-59, προτού ο Τζάξον με κάρφωμα κάνει το 70-59. Η ομάδα της Λεμεσού σημείωσε πέντε ακόμα πόντους με τον Χάρπερ ως το 36’, μειώνοντας σε 70-64. Στο 38:30 το σκορ ήταν στο 72-67, με τον Γκράντ λίγο αργότερα να κάνει το 74-67 με λέι απ. Στην συνέχεια ο Στέφανος Ηλιάδης με πέντε πόντους μείωσε στους δύο την διαφορά (74-72), ενώ στο 39:35 ο Γκραντ με δύο ελεύθερες βολές έφερε την διαφορά στους τέσσερις (76-72). Λίγο πριν το φινάλε του αγώνα ο Γκράντ διαμόρφωσε το τελικό 78-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-20, 44-39, 66-51, 78-72.