Πρωταθλήτρια ΟΠΑΠ Ανδρών Β1 κατηγορίας η ΑΕΛ

Την κατάκτηση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β1 Κατηγορίας πανηγυρίζει η ΑΕΛ, η οποία επικράτησε της Ομόνοιας στον τρίτο τελικό της σειράς με 83-64, πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του τροπαίου. Με την νίκη αυτή η ΑΕΛ έκανε το 3-0 στην σειρά των τελικών.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του, με την ΑΕΛ να παίρνει προβάδισμα με 15-14 μετά την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, καταφέρνοντας μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου να είναι μπροστά στο σκορ με 41-27.

Με την έναρξη της Γ’ περιόδου είδαμε ξανά ένα πιο ισορροπημένο αγώνα, με την ΑΕΛ να διατηρεί το προβάδισμα της. Οι δύο ομάδες πέτυχαν από είκοσι πόντους και το σκορ οδηγήθηκε στο 61-47. Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους «γαλαζοκίτρινους» να έχουν ελαφριά υπεροχή, καταφέρνοντας να πάρουν στο τέλος την νίκη με τελικό σκορ 83-64.

Κορυφαίοι της αναμέτρησης ήταν οι Ηλίας Δανιήλ με 23 πόντους (2 τρίποντα), Μάριος Γεωργίου με 21 πόντους, Τίτος Μάρκου με 16 πόντους (1 τρίποντο) και Κωνσταντίνος Περεντός με 14 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 41-27, 61-47, 83-64