Πέρασε από το Λευκόθεο ο Κεραυνός

Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της Λευκωσίας, ο οποίος επικράτησε του ΑΠΟΕΛ στο Λευκόθεο με 85-78, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ μέχρι και τα τελευταία στάδια του, με τον Κεραυνό να είναι αυτός που στο τέλος πήρε την νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ο Μο Αμπουκάρ με 28 πόντους (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του, με το σκορ να είναι στο 6-6 στο 2’, ενώ ακολούθησαν τρεις πόντοι από τον Ο’Μπράιαν, με τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 9-6. Στο 5’ οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν μπροστά με 17-10, ενώ ενάμιση λεπτό το σκορ ήταν στο 23-15. Ακολούθησε ένα σερί δέκα πόντων για τον Κεραυνό (πέντε ο Χάγκινς, τρίποντο ο Κορωνίδης, δύο ο Μιχαήλ) με το σκορ να οδηγείται στο 25-23 στο 8’. Ενάμιση λεπτό πιο μετά ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 31-26, με τον Ο’Μπράιαν να μειώνει με μία ελεύθερη βολή σε 31-27 πριν την ολοκλήρωση της περιόδου.

Με επτά σερί πόντους ξεκίνησε την Β’ περίοδο ο Κεραυνός (τρεις ο Γουίλις, από δύο οι Μιχαήλ-Ριντ), με το σκορ να πηγαίνει στο 38-27. Ο ΑΠΟΕΛ απάντησε με οκτώ διαδοχικούς πόντους (πέντε ο Γκράντ, τρίποντο ο Πέτερσον) μειώνοντας σε 38-35 στο 13:30, ενώ μέχρι το 17:30 οι γηπεδούχοι μείωσαν στους δύο την διαφορά (46-44). Μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 50-47.

Νωρίς στην τρίτη περίοδο ο Τζάξον με λέι απ μείωσε στον πόντο για τον ΑΠΟΕΛ (50-49), ενώ στο 22:40 το σκορ ήταν στο ισόπαλο 53-53. Ακολούθησαν δύο τρίποντα, ένα για κάθε ομάδα (Χάγκινς για Κεραυνό, Τζάξον για ΑΠΟΕΛ) με το σκορ να πηγαίνει στο 56-56. Στο 25’ το σκορ ήταν στο 59-58 για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Κεραυνό να σημειώνει στην συνέχεια πέντε σερί πόντος (τέσσερις ο Γουίλις, ένα ο Αμπουκάρ) παίρνοντας προβάδισμα με 63-59. Με την ολοκλήρωση της περιόδου οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 65-64.

Μέχρι το 31:30 ο Κερυανός πέτυχε πέντε πόντους (τρίποντο ο Κορωνίδης, δύο ο Κινγκ) φέρνοντας την διαφορά στους έξι (70-64), ενώ στο 33:30 το σκορ ήταν στο 74-67. Έπειτα οι «γαλαζοκίτρινοι» με τέσσερις πόντους από τον Γκράντ και δύο από τον Πέτερσον μείωσαν σε 74-73, με τον Κεραυνό να απαντάει με πέντε πόντους έως το 38:15 (τρεις ο Αμπουκάρ, δύο ο Χάγκινς) φέρνοντας την διαφορά στους έξι (79-73). Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης ο Κεραυνός πήρε την νίκη με 85-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-31, 47-50, 64-65, 78-85