Νίκησε την ΕΘΑ ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της Λευκωσίας απέναντι στην ΕΘΑ Έγκωμης, όπου στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League επικράτησε στο Λευκόθεο με 85-68. Οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν νωρίς στο παιχνίδι και διατήρησαν μέχρι τέλους το προβάδισμα τους, παίρνοντας μία δίκαιη νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τζάστιν Τζάξον με 31 πόντους (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Πιο καλά ξεκίνησε στο παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ όπου μέχρι το 6’ ήταν μπροστά με 15-6. Έπειτα η ΕΘΑ με τρίποντο του Χιλ και δύο πόντους του Σμιθ μείωσε σε 15-11, για να απαντήσει ο ΑΠΟΕΛ με έξι πόντους έως το 8:30 (τρίποντο ο Βον, δύο ο Γκράντ, ένα ο Τζάξον) φέρνοντας την διαφορά στους δέκα (21-11). Με την ολοκλήρωση της περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 23-13.

Η ΕΘΑ ξεκίνησε πιο καλά την Β’ περίοδο και μέχρι το 11:30 μείωσε στους πέντε την διαφορά (25-20). Ακολούθως ο ΑΠΟΕΛ με ένα σερί έξι πόντων (τέσσερις ο Πέτερσον, δύο ο Τζάξον) έφερε το σκορ στο 31-20, με την ΕΘΑ να απαντάει με τέσσερις πόντους από τους Παναγιώτου-Τομάς, μειώνοντας σε 31-24.Μέχρι το 17’ το σκορ ήταν στο 40-29, ενώ με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 46-36.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο και μέχρι το 22:30 έφερε την διαφορά στους δεκαπέντε (53-38). Στην συνέχεια η ΕΘΑ ήταν βελτιωμένη και μείωσε μέχρι το 24’ την διαφορά στους εννέα (56-47), ενώ έως το 27’ οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν μπροστά με 62-51. Με το τέλος της περιόδου ο ΑΠΟΕΛ έφερε την διαφορά ξανά στους δεκαπέντε (68-53).

Με λέι απ του Πυρίλλη ξεκίνησε την Δ’ περίοδο η ΕΘΑ (68-55), με τον ΑΠΟΕΛ να απαντά με τέσσερις πόντους από τους Τάξον-Βον (72-55). Έως το 34:30 το σκορ ήταν στο 75-61, ενώ ακολούθησε ένα σερί οκτώ πόντων για τον ΑΠΟΕΛ μέχρι το 37’ που έφερε το σκορ στο 83-61. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν την νίκη με τελικό σκορ 85-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-13, 46-36, 68-53, 85-68