Δεν τα κατάφερε η Πετρολίνα ΑΕΚ στην Ιταλία

Η συνέχεια του ευρωπαϊκού ταξιδιού της Πετρολίνα ΑΕΚ, για την φάση των «16» του FIBA Europe Cup την βρήκε με ήττα, αφού παρόλο που κυνήγησε την έκπληξη μεσα στην Ιταλία εντούτοις δεν τα κατάφερε.

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ηττήθηκε με 109-74 από την Βαρέζε με την γηπεδούχο να δείχνει και στην πράξη ότι ήταν το φαβορί αυτού του αγώνα.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι στην Ιταλία με το σκορ στο 4:30 να είναι στο 10-10. Μέχρι το 7’ οι γηπεδούχοι πέτυχαν οκτώ πόντους, ενώ ενάμιση λεπτό πιο μετά το σκορ ήταν στο 24-16. Με την ολοκλήρωση της περιόδου η Βαρέζε ήταν μπροστά με 28-20.

Με δίποντο του Σκίφιτς ξεκίνησε την Β’ περίοδο η ΑΕΚ (28-22) ενώ μέχρι το 14’ το σκορ ήταν στο 38-30. Στο 15:30 η Βαρέζε ήταν μπροστά με 42-34, για να ακολουθήσουν πέντε πόντοι για τους «κιτρινοπράσινους» (τέσσερις ο Σκίφιτς, δύο ο Άντερσον) μειώνοντας σε 42-39. Στο 19’ το σκορ ήταν στο 45-43 υπέρ της Βαρέζε, η οποία σημείωσε ακόμα εννέα πόντους μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (54-43).

Μέχρι το 23:30 το σκορ ήταν στο 63-51, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες. Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 70-54, ενώ στο 28’ η διαφορά έφθασε τους είκοσι πόντους (76-56). Με το τέλος της περιόδου η Βαρέζε ήταν μπροστά με 84-61.

Στο 32’ το σκορ ήταν στο 90-63 υπέρ των γηπεδούχων, ενώ τρία λεπτά αργότερα στο 98-68. Με το φινάλε του αγώνα η Βαρέζε πήρε την νίκη με 109-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-20, 54-43, 84-61, 109-74