Ήττα για την ΑΕΚ από την Ιταλική Σάσαρι

Δεν τα κατάφερε η Πετρολίνα ΑΕΚ, που στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Β’ φάσης του FIBA Europe Cup γνώρισε την ήττα από την ιταλική Ντιναμό Σάσαρι μέσα στο «Κίτιον» με 96-89. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο η ΑΕΚ είχε πολύ θετική παρουσία σε όλο το παιχνίδι και παρέμεινε πολύ κοντά στο σκορ, διεκδικώντας μέχρι τέλους την νίκη. Κορυφαίος για την κυπριακή ομάδα ήταν ο Κάιλ Βινάλες με 29 πόντους (2 τρίποντα, 3 ασσίστ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι στο «Κίτιον», με την ΑΕΚ να προηγείται με 11-10 στο 4:30. Στο επόμενο δίλεπτο η Σάσαρι σημείωσε επτά πόντους (18-11), ενώ στην συνέχεια ο Βινάλες με τρεις πόντους μείωσε σε 18-14. Με το φινάλε της περιόδου η ιταλική ομάδα ήταν μπροστά με 24-18.

Πιο καλά μπήκε στην Β’ περίοδο η Σάσαρι η οποία μέχρι το 14’ έφερε το σκορ στο 32-21. Δύο λεπτά πιο μετά οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 39-27, ενώ στο 17:30 το σκορ ήταν στο 41-30. Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι Λαρνακείς με ένα σερί δέκα πόντων (πέντε ο Βινάλες, τρεις ο Σκίφιτς, δύο ο Ντουρέν) μείωσαν σε 41-40.

Μέχρι το 22:30 οι δύο ομάδες πέτυχαν από έξι πόντους (47-46), ενώ δυόμιση λεπτά πιο μετά οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 56-50. Μέχρι το 26’ οι Ιταλοί σημείωσαν ακόμα επτά πόντους και έφεραν το σκορ στο 63-50, ενώ λίγο πιο μετά ο Ντουρέν με τρίποντο μείωσε σε 63-53. Στο 28’ το σκορ ήταν στο 66-59, ενώ με το τέλος της περιόδου η Σάσαρι ήταν μπροστά με 69-61.

Στο 33’ το σκορ ήταν στο 79-67 υπέρ της Σάσαρι, ενώ μέχρι το 35’ η ΑΕΚ είχε μειώσει την διαφορά στους εννέα (83-74). Δύο λεπτά πιο μετά οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 90-80, ενώ στο 37:30 οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 94-82. Ακολούθως, η ΑΕΚ σημείωσε επτά πόντους (τρίποντο ο Παντελή, από δύο οι Ντουρέν-Βινάλες) και μείωσε σε 94-89, όμως οι Ιταλοί μέχρι το τέλος της αναμέτρησης πέτυχαν δύο ακόμα πόντους και πήραν την νίκη με 96-89.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-24, 40-41, 61-69, 89-96