Δεν άντεξε κόντρα στην Βαρέζε η ΑΕΚ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ γνώρισε την ήττα από την ιταλική Βαρέζε με 74-59, μετά από παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο «Κίτιον» στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της φάσης των «16» του FIBA Europe Cup. Η κυπριακή ομάδα είχε πολύ θετική παρουσία στις πρώτες τρεις περιόδους, όπου για μεγάλο διάστημα είχε και το προβάδισμα στο σκορ. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Βαρέζε ανέβασε στροφές και πήρε την νίκη.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του με το σκορ να είναι στο 10-10 μέχρι το 3:30. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν επτά πόντους (17-10), ενώ στην συνέχεια η ΑΕΚ ήταν βελτιωμένη και μέχρι το 8’ πέτυχε επτά πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, μειώνοντας σε 19-17. Στο 9:20 το σκορ ήταν στο 21-21, με τον Ντουρέν να σημειώνει μία ελεύθερη βολή πριν την λήξη της περιόδου και να δίνει προβάδισμα στην ΑΕΚ με 22-21.

Με πέντε πόντους ξεκίνησε την β’ περίοδο η ομάδα του Δημήτρη Κουκούρη (τρίποντο ο Ντουρέν, δύο ο Σκίφιτς) φέρνοντας την διαφορά στους έξι (27-21). Έως το 13’ η Βαρέζε ισοφάρισε σε 27-27 ενώ στο 16:30 οι δύο ομάδες ήταν ξανά ισόπαλες στο 32-32. Ένα λεπτό πιο μετά οι Ιταλοί ήταν μπροστά με 35-33, με τον Σκίφιτς στην συνέχεια να ευστοχεί σε τρίποντο και να δίνει προβάδισμα στην ΑΕΚ με 36-35. Πριν το φινάλε της περιόδου ο Μπιγκς με νέο τρίποντο έφερε την ΑΕΚ μπροστά με 39-35.

Από δύο πόντους σημείωσαν οι δύο ομάδες μέχρι το 22:30, με το σκορ να πηγαίνει στο 41-37. Μέχρι τα μισά της περιόδου η Βαρέζε πήρε προβάδισμα με 44-43, ενώ δύο λεπτά μετά το σκορ ήταν στο 48-47 υπέρ των φιλοξενουμένων. Ακολούθησαν τέσσερις πόντοι για την Βαρέζε (52-47), ενώ στο 29’ ο Ντουρέν με δύο ελεύθερες βολές μείωσε σε 52-49. Στην συνέχεια ο Μπιγκς με λέι απ μείωσε στον πόντο την διαφορά (52-51), όμως λίγο πριν το τέλος της περιόδου ο Άρτσι έφερε μπροστά την Βαρέζε με 54-51.

Η Πετρολίνα ΑΕΚ δεν μπήκε καλά στην τέταρτη περίοδο. Η ιταλική ομάδα κατάφερε μέχρι το 35’ να σημειώσει δώδεκα πόντους, με την ΑΕΚ να μην καταφέρνει να σκοράρει μέχρι εκείνο το σημείο. Τρία λεπτά αργότερα το σκορ ήταν στο 71-56, ενώ με το τέλος του αγώνα η Βαρέζε πήρε την νίκη με 74-59.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 39-35, 51-54, 59-74