Νικήτρια η Πετρολίνα ΑΕΚ επί της Ομόνοιας

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στον πρώτο χρονικά αγώνα για την 15η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League όπου επικράτησε αρκετά δύσκολα μέσα στο «Κίτιον» της Ομόνοιας με 76-59.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να ήταν αυτοί που είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τις διαφορές να παραμένουν ωστόσο σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Η Ομόνοια είχε πολύ θετική παρουσία στις πρώτες τρεις περιόδους, όμως οι Λαρνακείς ήταν καλύτεροι στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήραν την νίκη με τελικό σκορ 76-59. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Τάιρελ Μπιγκς (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Γιούρε Σκίφιτς με 19 πόντους (8 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά τον αγώνα και μέχρι το 2’ είχε προηγηθεί με 5-2, ενώ στο 4:15 το σκορ ήταν στο 11-6. Έπειτα ακολούθησαν πέντε πόντοι για την Ομόνοια (τρίποντο ο Γκάρντετ, δύο ο Κρόφορντ) με το σκορ να πάει στο 11-11. Έπειτα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με το σκορ στο 7’ να οδηγείται στο 15-15, ενώ δύο λεπτά πιο μετά στο 19-19. Πριν το τέλος της περιόδου ο Παντελή με μία ελεύθερη βολή έφερε μπροστά την ΑΕΚ με 20-19.

Παρόμοια ήταν η εικόνα που είδαμε και στην β’ περίοδο, με το παιχνίδι να παραμένει ισορροπημένο. Στο 13’ η Ομόνοια ήταν μπροστά στο σκορ με 29-28, ενώ στην συνέχεια ο Μπιγκς με τρεις πόντους έφερε μπροστά το συγκρότημα του Δημήτρη Κουκούρη με 31-29, για να ισοφαρίσει στο 13:30 ο Γκάρνετ με λέι απ (31-31). Στο 18:30 το σκορ ήταν στο 36-35 υπέρ της ΑΕΚ, με τον Μπιγκς να σημειώνει στο 19’ δύο ακόμα πόντους (38-35). Πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Γκρίφιν μείωσε σε 38-37 για τους φιλοξενούμενους.

Μέχρι το 22’ η Ομόνοια είχε πάρει προβάδισμα με 44-42, για να ακολουθήσουν στην συνέχεια επτά πόντοι για τους γηπεδούχους (από τρεις Βερεμένκο-Στιούαρντ, ένα ο Ντουρέν) που πήραν προβάδισμα με 49-44. Έως το 26’ η Ομόνοια είχε μειώσει σε 51-50, ενώ ένα λεπτό πιο μετά το σκορ ήταν στο ισόπαλο 53-53. Έπειτα η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου με δύο ελεύθερες βολές του Γκάρνετ πήρε προβάδισμα με 55-53, για να ακολουθήσει τρίποντο του Μπιγκς και δύο ελεύθερες βολές του Σκίφιτς, με την ΑΕΚ να προηγείται με 58-55 στο τέλος της περιόδου.

Με λέι απ του Γκάρετ μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ομόνοια, μειώνοντας σε 58-57, ενώ μέχρι το 32’ η ΑΕΚ σημείωσε πέντε πόντους (τρίποντο ο Στιούαρντ, δύο ο Σκίφιτς) φέρνοντας το σκορ στο 63-57. Μέχρι τα μισά της περιόδου οι Λαρνακείς ήταν μπροστά με 65-59, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Βασίλης Κούνας έδωσε στην ΑΕΚ προβάδισμα οκτώ πόντων (67-59). Στην συνέχεια ακολούθησαν τρία ακόμα τρίποντα για την ΑΕΚ (δύο ο Σιζόπουλος, ένα ο Σκίφιτς) με το σκορ να οδηγείται στο τελικό 76-59.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 38-37, 58-55, 76-59