Δύσκολη νίκη του Απόλλωνα επί της ΕΘΑ

Σε παιχνίδι που αποδείχθηκε «θρίλερ» ο Απόλλωνας πήρε την νίκη επί της ΕΘΑ με 68-65. Η αναμέτρηση έγινε στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League στο «Απόλλων» Αρένα στη Λεμεσό. To παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, με την ΕΘΑ να προηγείται σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Οι «γαλάζιοι» ήταν συγκεντρωμένοι στην τέταρτη περίοδο και λίγο πριν την ολοκλήρωση του αγώνα έκαναν την ανατροπή και έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνος. Η νίκη αυτή δίνει προβάδισμα στον Απόλλων, όσο αφορά την μάχη για την είσοδο στην πρώτη τετράδα. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τρέιβον Χάρπερ με 27 πόντους (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Πιο καλά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Απόλλων που μέχρι το 2’ είχε προηγηθεί με 7-1, ενώ στο 4’ το σκορ ήταν στο 10-3. Στο επόμενο λεπτό η ΕΘΑ με τρεις πόντους του Τομάς μείωσε σε 10-6, ενώ μέχρι το 7’ το σκορ είχε οδηγηθεί στο 16-13. Μέχρι το φινάλε της περιόδου οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 19-19.

Με οκτώ πόντους μπήκε στην β’ περίοδο η ΕΘΑ (από τρεις Παντούρης-Νέυλορ, δύο ο Χάρπερ) παίρνοντας προβάδισμα με 26-19. Έπειτα οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καλύτεροι και έως το 17’ πέτυχαν έντεκα πόντους, ενώ δέχθηκαν τρεις, παίρνοντας έτσι προβάδισμα με 30-29. Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η ΕΘΑ ήταν μπροστά στο σκορ με 32-30.

Η ΕΘΑ μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με πέντε πόντους (τέσσερις ο Ντέιβις, ένα ο Παπάμιχαηλ) φέρνοντας την διαφορά στους επτά (37-30). Έως το 26:30 ο Απόλλων σημείωσε οκτώ πόντους, ενώ είχε δεχθεί δύο, μειώνοντας σε 39-38. Στην συνέχεια η ΕΘΑ ήταν βελτιωμένη και μέχρι το 28:15 ήταν μπροστά με 46-40, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν μέχρι το τέλος της περιόδου να προηγούνται με 51-42.

Με τρεις πόντους ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο η ΕΘΑ (δύο ο Τζαβάρα, ένα ο Τομάς) φέρνοντας την διαφορά στους δώδεκα (54-42), ενώ έως το 32:15 οι «γαλάζιοι» με επτά πόντους (πέντε ο Χάρπερ, δύο ο Ογκουνγέμι) μείωσαν σε 54-49. Μέχρι το 34’ η ΕΘΑ ήταν μπροστά με 58-51, για να ακολουθήσει ένα σερί οκτώ πόντων για τους γηπεδούχους (από τέσσερις Νέυλορ-Χάρπερ) το οποίο έδωσε προβάδισμα στον Απόλλων με 59-58. Ακολούθως ο Ντέιβις με τέσσερις πόντους έφερε μπροστά την ΕΘΑ με 62-59, για να απαντήσει ο Απόλλων με τρεις πόντους του Ογκουνγέμι και ένα του Νέυλορ μέχρι το 39’, όπου πήρε προβάδισμα με 63-62. Στο 39:37 ο Φλέμινγκ με τρίποντο έφερε ξανά μπροστά την ΕΘΑ με 65-63, με τον Χάρπερ να απαντάει εννέα δευτερόλεπτα πιο μετά με νέο τρίποντο που έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Απόλλων με 66-65. Στην επόμενη επίθεση για την ΕΘΑ ο Τζαβάρα αστόχησε σε τρίποντο, με τον Ρέντικας πριν το τέλος του αγώνα να σημειώνει δύο ελεύθερες βολές και να διαμορφώνει το τελικό 68-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 30-32, 42-51, 68-65