Επέστρεψε στην κορυφή η Πετρολίνα ΑΕΚ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από την Λευκωσία, όπου επικράτησε στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία της ΕΘΑ με 101-86, σε παιχνίδι που είχε πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με την ΑΕΚ να ανεβάζει στροφές μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και να προηγείται μέχρι και με 18 πόντους διαφορά. Οι Λαρνακείς διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο ημίχρονο και έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνος από την Λευκωσία. Με την νίκη αυτή η Πετρολίνα ΑΕΚ επιστρέφει στην κορυφή της βαθμολογίας, μετά τις βαθμολογικές απώλειες που είχε ο Κεραυνός, ο οποίος έπεσε στην 2η θέση του πίνακα. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Σέιν Γκίμπσον με 30 πόντους (6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του με το σκορ να είναι στο 7-6 υπέρ της ΑΕΚ στο 4’, ενώ δύο λεπτά πιο μετά στο 15-14 υπέρ των φιλοξενουμένων. Στην συνέχεια ο Τομάς με δύο ελεύθερες βολές έβαλε μπροστά την ΕΘΑ (16-15), ενώ ακολούθησαν έξι πόντοι του Μπιγκς (21-16). Με το τέλος της περιόδου το σκορ ήταν στο 23-19. Μέχρι το 12:30 το συγκρότημα του Δημήτρη Κουκούρη ήταν μπροστά με 30-23, με τους Λανρακείς στο επόμενο τρίλεπτο να σημειώνουν 13 πόντους και να δέχονται τέσσερις, φέρνοντας το σκορ στο 43-27. Στο 18’ η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 51-37 ενώ μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου το σκορ είχε οδηγηθεί στο 56-43.

Έως το 23’ η ΕΘΑ μείωσε σε 61-50, με την ΑΕΚ στο 26:30 να προηγείται με 69-54. Δύο λεπτά πιο μετά το σκορ ήταν στο 73-59, με τους Κωνσταντίνου-Τζαβάρα να σημειώνουν από δύο πόντους στο επόμενο λεπτό και να μειώνουν σε 73-63 για την ομάδα του Χάντι Ελ Χατζ. Πριν το τέλος του δεκαλέπτου ο Ντουρέν με δίποντο έφερε το σκορ στο 75-63. Μέχρι το 33’ η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 83-67, για να ακολουθήσει ένα σερί έξι πόντων από την ΕΘΑ (από τρεις Φλέμινγκ-Ντέιβις) μειώνοντας σε 83-73, στο 35’. Τρία λεπτά μετά η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 92-78, ενώ με το τέλος του αγώνα οι «κιτρινοπράσινοι» επικράτησαν με 101-86.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 43-56, 63-75, 86-101