Άνετα η ΑΕΚ κόντρα στην ΑΕΛ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ πέτυχε άνετη νίκη επί της ΕΚΑ ΑΕΛ, με 93-57, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο «Κίτιον» για την 20ηαγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Η ΑΕΛ άντεξε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να είναι βελτιωμένη στην συνέχεια και να παίρνει εύκολα την νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Γιούρε Σκίφιτς με 22 πόντους (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του. Μέχρι το 8’ η ΑΕΛ ήταν μπροστά με 15-12, με την ΑΕΚ στο επόμενο ενάμιση λεπτό να σημειώνει επτά πόντους και να παίρνει προβάδισμα με 19-15. Ο Παρκς με τρίποντο μείωσε σε 19-18 στο τέλος της περιόδου. Έπειτα η ΑΕΚ ήταν ανεβασμένη και μέχρι το 17:30 έφερε την διαφορά στους δεκατέσσερις πόντους (40-26). Με το τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 45-30.

H AEK ήταν καλύτερη και στην συνέχεια καταφέρνοντας μέχρι το 25’ να προηγείται με 56-33 ενώ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ πήγε στο 68-37. Παρόμοια ήταν η εικόνα και της συνέχειας. Στο 35’ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 76-48, ενώ με την ολοκλήρωση του αγώνα η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε με 93-57.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 45-30, 68-37, 93-57