Εύκολα ο ΑΠΟΕΛ την ΕΘΑ

Εντός έδρας νίκη για τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος επικράτησε της ΕΘΑ μέσα στο Λευκόθεο με σκορ 74-63, σε παιχνίδι που έγινε για την 20η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο σε μεγάλα διαστήματα, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για την νίκη, με τον ΑΠΟΕΛ στο τέλος να πετυχαίνει μία δίκαιη νίκη. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα, το οποίο έφθασε μέχρι και τους 16 πόντους. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Ντέοντα Βον με 25 πόντους (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του. Στο 7’ το σκορ ήταν στο 13-12 υπέρ του ΑΠΟΕΛ, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα τους στο τέλος της περιόδου (16-14). Οι «γαλαζοκίτρινοι» μέχρι το 16’ έφεραν την διαφορά στους δώδεκα πόντους (29-17), με την ΕΘΑ να παρουσιάζεται βελτιωμένη στην συνέχεια και να μειώνει σε 31-25 στο ημίχρονο.

Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε μέχρι το 25’ να προηγείται με εννέα πόντους διαφορά (42-31), ενώ δυόμιση λεπτά αργότερα το σκορ πήγε στο 49-33. Με την λήξη της περιόδου η ΕΘΑ μείωσε σε 52-40, ενώ έως το 33’ το σκορ πήγε στο 54-45. Στο 37’ το σκορ ήταν στο 66-56, ενώ με την ολοκλήρωση του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη με 74-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14, 31-25, 52-40, 74-63

ΑΠΟΕΛ (Κώστας Εγγλέζος – Χρίστος Χασανίδης)

Γιανναράς 2, Βον 25 (3), Τζάξον 15 (1), Χιλ 10, Άσλεϊ 8, Λοϊζίδης 2, Κοιλαράς 3 (1), Σέπος 9 (1), Εύζωνας, Κωνσταντίνου.