Ισοφάριση από Κεραυνό στον δεύτερο τελικό!

Μίλησε η έδρα! Ο Κεραυνός στον δεύτερο αγώνα της σειράς για την τελική φάση της ΟΠΑΠ Basket League, με αντίπαλο την Πετρολίνα ΑΕΚ έκανε το 1-1 κερδίζοντας την αντίπαλο με 89-81.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν στην β’ περίοδο μέχρι και με 18 πόντους. Στην συνέχεια η ΑΕΚ ήταν βελτιωμένη καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα στο τέλος της γ’ περιόδου. Ο Κεραυνός ήταν όμως καλύτερος στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφυγε με την νίκη με 89-81. Ως ο ACS MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Μο Αμπουκάρ με 17 πόντους (4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Ο Κεραυνός κάνοντας σπουδαίο παιχνίδι στον Στρόβολο πέτυχε τον απόλυτο στόχο την νίκη που του έφερε την ισοφάριση της σειράς των τελικών. Θυμίζουμε πως τον τίτλο θα κατακτήσει η ομάδα που θα φτάσει στις τρείς νίκες.

Η Πετρολίνα ΑΕΚ δεν κατάφερε σε καμία φάση του αγώνα να ξεπεράσει στο σκορ τον Κεραυνό, παρά την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε. Η τρίτη συνάντηση έχει οριστεί την Τρίιτη του Πάσχα στο "Κίτιον".

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-9, 35-25, 60-59, 89-81